aktualizacja 

Leśnicy ostrzegają. Uważajcie na to podczas spacerów

51

Zimowa aura niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Oprócz śliskich jezdni i chodników, po obfitych opadach śniegu należy zwracać uwagę na jeszcze jedno groźne zjawisko, o którym wielu Polaków zapomina. Chodzi o okiść. Pracownicy Lasów Państwowych wyjaśnili, co kryje się za tym określeniem.

Leśnicy ostrzegają. Uważajcie na to podczas spacerów
Leśnicy ostrzegają Polaków przed okiścią (Pixabay)

Długotrwałe opady śniegu urozmaicają nasz rodzimy krajobraz. Kiedy śnieżny puch pokrywa ziemię i drzewa, spacery po lasach czy parkach stają się jeszcze przyjemniejsze. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że oprócz przemoczonych butów czy kataru, zimowe przechadzki wiążą się z dość poważnymi zagrożeniami, na które warto zwrócić uwagę.

Leśnicy ostrzegają: "Uważajcie na okiść"

Gdy temperatura waha się w okolicy zera stopni Celsjusza, obficie padający mokry śnieg oblepia wyziębione gałęzie, przymarzając do ich powierzchni. Śnieg stopniowo gromadzi się w koronach drzew, tworząc wielkie, ciężkie czapy. Zjawisko to, zwane okiścią, prezentuje się nadzwyczaj malowniczo, lecz może być niebezpieczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Zimowe przykazania kierowców

Piętrzący się mokry śnieg powoduje przeciążenie koron, często destabilizując ich równowagę. Drzewo pod ciężarem puchu może zacząć odchylać się od pionu. Przy mocnym odchyleniu i przekroczeniu mechanicznej wytrzymałości drewna, może dojść do złamania gałęzi, a nawet całego pnia.

Uwagę na to zapomniane przez wielu zjawisko zwrócili przedstawiciele Lasów Państwowych w poniedziałkowym poście na Facebooku. We wpisie nie tylko podzielili się definicją określenia "okiść", ale także wystosowali ważny apel do miłośników leśnych spacerów.

Okiść bowiem bywa szkodliwa nie tylko dla drzew. Może też stwarzać zagrożenie dla osób przechadzających się po zalesionych terenach. Drzewo może zostać przeciążone nawet przez jeden "nadprogramowy" płatek śniegu, a złamanie się pnia często następuje niespodziewanie.

Okiść jest niebezpieczna nie tylko dla drzew, ale również dla leśnych spacerowiczów. Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny - czytamy na profilu Lasów Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić