Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Leśnicy pokazali pełzające twory. Zdjęcia z Podlasia

14
Podziel się:

Młode osobniki tego gatunku są koloru czerwonego lub pomarańczowego, a po osiągnięciu dojrzałości zmieniają kolor na szarobrunatny. Chodzi o rulika nadrzewnego. Leśnicy informują, że chociaż wygląda jak kłębowisko grzybów, to w przeciwieństwie do nich potrafi się przemieszczać.

Leśnicy pokazali pełzające twory. Zdjęcia z Podlasia
Rulik nadrzewny (Facebook, Nadleśnictwo Dojlidy, Lasy Państwowe)

Rulik nadrzewny należy do dość zagadkowej grupy organizmów, wymykającej się prostej klasyfikacji. Chodzi o śluzowce, które łączą w sobie cechy zarówno grzybów, roślin, jak i zwierząt. Ich ciała stanowią wegetatywne śluźnie, które potrafią poruszać się, przemieszczać, a nawet przekazywać sobie informacje. Leśnicy opublikowali zdjęcia rulika nadrzewnego z Nadleśnictwa Dojlidy w woj. podlaskim.

Zwykle możemy je spotkać w towarzystwie butwiejącej materii organicznej. Żywią się głównie bakteriami, choć mogą pochłonąć niemal wszystko, co będzie wystarczająco małe, by przedostać się przez ich ścianę komórkową.

Przypuszcza się, że są jedynymi organizmami, które są w stanie strawić chitynę - budującą szkielety zewnętrzne stawonogów i ściany komórkowe grzybów.

Badania nad śluzowcami wykazały, że te mogą również akumulować w sobie metale ciężkie, a także zawierają antybiotyki oraz związki cytotoksyczne - informują leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy.

Co ciekawe, śluzowce pomogły też w optymalizacji trasy metra w Tokio. Jak to możliwe? W 2000 roku zespół japońskich naukowców postanowił przeprowadzić pewien eksperyment. Na szalkach Petriego zbudowano labirynt, u którego wejścia i wyjścia położono płatki owsiane, a następnie umieszczono w nim śluzowca. Ten zawsze wybierał najkrótszą drogę w kierunku pożywienia.

Zachęceni obiecującymi wynikami badacze, stworzyli model odzwierciedlający połączenia linii metra w Tokio. Płatki owsiane umieszczono także w miejscach, gdzie znajdowały się większe aglomeracje. Skłoniły one śluzowce do obrania najdogodniejszych połączeń między stacjami metra, a na podstawie ich "wędrówek" powstał matematyczny model pozwalający usprawnić ruch pociągów.

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
AOLKA
2 miesiące temu
ale głupoty !!!! dlaczego ten pseudoautor nie wie co PISze ??? bo Japończycy tylko powtórzyli eksperymenty robione kilkadziesiąt lat wcześniej w UK przez prof mikrobiologii z Ukrainy
Pobożny
2 miesiące temu
No dobrze, a jak w tym kontekście przedstawiają się preferencje seksualne Jarka??? Aha? Moze wiesz???
Pobożny
2 miesiące temu
No dobrze, a jak w tym kontekście przedstawiają się preferencje seksualne Jarka??? Aha? Moze wiesz???
Źarłok
2 miesiące temu
A kto chce to może to to nawet zjeść
Rolnik
2 miesiące temu
Znaczy się, że będzie metro na Podlasiu?
saa
2 miesiące temu
myslalem ze to o pisie
Nie sioł
2 miesiące temu
a można je jeść jak szczaw i mirabelki?
cynik
2 miesiące temu
To nie są bzdury, śluzowce mają zdolność odnajdywania najkrótszej optymalnej drogi do celu pomiędzy przeszkodami Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki której opisanie tu by się nie zmieściło śluzowce dokonały wyboru trasy metra. Oglądałem film z tego działania - bomba. Słynne powiedzenie blob to właśnie stąd pochodzi - od bezpostaciowych glutowatych śluzowców.
kamcy
2 miesiące temu
co za bzdury z tym metrem
Dex
2 miesiące temu
Tyle lasów co za pisowskiej kleptokratury u nas na Podlasiu nie wycięto nigdy od czasów komuny.Puszcza Knyszyńska,same zręby.
Pytajka
2 miesiące temu
Ciekawe.
danny
2 miesiące temu
pełzające twory. Myślałem, że będzie o moich sąsiadach.
Jarmin
2 miesiące temu
A nad rulikiem dziuple. Nisko nad ziemią, jakby dzięcioła czarnego? To by była sensacja. W 2011 zrobiłem takiemu zdjęcie w Gdańsku na Jaśkowkach. Niedaleko strzelnicy.
Marek
2 miesiące temu
pomyliły się drzwi ZZ
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić