aktualizacja 

Leśnicy pokazali zdjęcia. Czają się na liściach. Mało kto wie, czym są

18

Leśnicy po raz kolejny uchylili rąbka tajemnicy na temat leśnych ostępów. Tym razem wyjaśnili pewne zjawisko, które z pewnością nurtowało wiele osób lubiących przechadzać się po leśnych terenach. Jeśli bacznie obserwujecie przyrodę, na pewno nie raz was to zastanawiało.

Leśnicy pokazali zdjęcia. Czają się na liściach. Mało kto wie, czym są
Leśnicy wytłumaczyli, czym są galasy na liściach buku (Facebook, Lasy Państwowe)

Leśnicy z Lasów Państwowych wykorzystują media społecznościowe w najlepszym możliwym celu - edukują w sposób, który potrafi zainteresować nawet osoby na co dzień mające niewiele wspólnego z przyrodą. Na Facebooku regularnie publikują fascynujące ciekawostki, które przybliżają nieznane nam obszary leśnego świata.

Kulki na liściach bukowych. Leśnicy wyjaśniają

Tym razem pracownicy Lasów Państwowych wyjaśnili genezę ciekawego zjawiska, obserwowanego na liściach bukowych. Jeśli uważnie rozglądacie się podczas leśnych spacerów, z pewnością nie raz dostrzegliście dziwne "kulki", porastające zielone listki. Są to galasy.

Narośle tworzą się wraz z rozwojem liścia i powstają tuż przy jego grubszej żyłce. Prawdopodobnie niewiele osób wie, że za ich powstaniem stoją owady, a w każdej takiej kulce znajduje się niewielka... larwa!

Podejrzewa się, że larwa garnusznicy bukowej (Mikiola fagi), tuż po wylęgnięciu się, dysponuje wytwarzanymi w gruczołach ślinowych substancjami, którymi podczas wysysania soków z liścia, kontroluje proces rozrostu galasa.

Galasy występujące na liściach bukowych mają wyraźnie zaostrzone czubki i osiągają długość do 12 mm. Początkowo są zielonkawe, lecz z czasem zmieniają barwę na żółtą lub czerwonawą. Jako że garnusznica to powszechnie występujący gatunek, często galasy występują masowo i pokrywają większą część liścia.

Kiedy przychodzi jesień, na krótko przed opadnięciem liści wyrośla spadają na ziemię. W ich miejscu pozostają małe dziurki, które z czasem zarastają cienką błonką. Z galasów wydostają się larwy garnusznicy, które pod koniec jesieni bądź na wiosnę przepoczwarzają się w dorosłą postać owada. Zobaczcie, jak wygląda to fascynujące zjawisko na zdjęciach zaprezentowanych przez Lasy Państwowe na Facebooku:

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić