Leśnicy pokazali zdjęcie. Dowód, że już się pojawiły

0

Już są! Chyba nie ma osoby, która by nie przepadała za poziomkami. Tymczasem bieszczadzcy leśnicy pokazali zdjęcia, które dowodzą, że już można znaleźć je w lasach.

Leśnicy pokazali zdjęcie. Dowód, że już się pojawiły
Leśnicy pokazali zdjęcie. Dowód, że już się pojawiły (Facebook, Nadleśnictwo Baligród)

"Pierwsze poziomki" - wpis o takiej treści został opublikowany przez Nadleśnictwo Baligród.

Na potwierdzenie przytoczonych słów, dołączono zdjęcie dwóch poziomek. To dowód na to, że te owoce rzeczywiście można już spotkać w polskich lasach.

Gdzie najłatwiej znaleźć poziomki? Te owoce najczęściej pojawiają się na poboczach leśnych dróg i polan, w niezbyt gęstych zaroślach. Znajdziesz je również na zboczach na brzegach borów i lasów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS przyznaje się do problemu z prezydentem. "Mam dużą obawę"

- Wzrostowi i owocowaniu sprzyja odkryta przestrzeń i duże nasłonecznienie, a także użytkowanie tych miejsc – koszenie poboczy dróg i śródleśnych polan, czy coraz rzadszy wypas zwierząt. Ten leśny przysmak lubi też miejsca przy zrębach, a potem przy młodych leśnych uprawach, gdzie posadzono drzewa. Poziomki, które rosną w półcieniu słabiej obradzają i mają mniej aromatyczne, ale nieco większe owoce - czytamy na lasy.gov.pl.

Poziomkami cieszymy się przede wszystkim latem (w okresie wakacji). Czasami powtórnie zakwitają jesienią, ale bez słońca nie mają już tak intensywnego zapachu i smaku.

Poziomki mają dużo witaminy C

Ogromnym atutem poziomek jest to, że zawierają bardzo dużo witaminy C. Posiadają w sobie również minerały i kwasy organiczne. Poziomki mają znaczenie dietetyczne.

Najlepsze są do bezpośredniego spożycia, nie należy ich jednak zbyt długo przetrzymywać, gdyż łatwo gorzknieją. Owoce te nadają się na soki, konfitury i dżemy (uwaga długo smażone gorzknieją), jak również do mrożenia. Mogą stanowić początek ratafii, czyli nalewki z kolejno dorzucanych owoców. W ciągu lata można dodawać do niej pojawiające się owoce leśne, czyli borówki czernice, maliny, jeżyny, borówki bagienne, borówki brusznice i żurawiny błotne - podkreślono na lasy.gov.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić