Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Lockdown. Co konkretnie oznacza? Jakie restrykcje?

11

W związku z trwającą epidemią koronawirusa i szybkim wzrostem liczby nowych przypadków zachorowań na COVID-19, coraz częściej mówi się, że rząd wprowadzi pełny lockdown. Co to oznacza dla nas?

Lockdown. Co konkretnie oznacza? Jakie restrykcje?
Lockdown. Co to oznacza? (PAP, Tomasz Gzell)

Co oznacza lockdown?

Lockdown to słowo pochodzące z języka angielskiego i oznaczające "zakaz wyjścia". Lockdown, który może wprowadzić rząd w obliczu narastającego zagrożenia, jest zatem obowiązkowym pobytem w domu. Każde wyjście musi być uzasadnione.

Lockdown w Polsce mieliśmy już wiosną. Teraz jednak rząd - póki co - wzbrania się przed wprowadzeniem go, z uwagi na sytuację gospodarczą kraju. Niemniej, jeśli nie będzie innego wyjścia, pełny lockdown może zostać wprowadzony.

Co to jest pełny lockdown?

Pełny lockdown to zakaz opuszczania danego obszaru. Osoby, które mieszkają na jego terenie, muszą pozostać w tym miejscu. Do obszaru objętego lockdownem nie można też wejść. Dla Polaków oznaczałoby to zakaz opuszczania mieszkań/domów. Wyjście mogłoby się odbywać jedynie w celu m.in. pójścia do pracy, po najpotrzebniejsze zakupy.

Lockdown. Kto i kiedy może go nałożyć?

Lockdown może być wprowadzony tylko przez osoby pełniące władzę w danym państwie w momencie wystąpienia poważnego zagrożenia. A takim jest na pewno pandemia koronawirusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić