Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BOB
|

Matura 2021. Chemia rozszerzona. Jakie będą pytania? Są pierwsze przecieki

1
Podziel się

W piątek 14 maja do egzaminu maturalnego przystąpią uczniowie, którzy wybrali chemię rozszerzoną. W internecie już krążą pierwsze przecieki, czego można się spodziewać w arkuszu.

Matura 2021. Chemia rozszerzona. Jakie będą pytania? Są pierwsze przecieki
Matura 2021. Chemia rozszerzona. Zobacz przecieki (Pixabay)
bEDFjBqt

Powoli kończą się tegoroczne matury, a w najbliższych dniach będą się odbywać egzaminy dla uczniów, którzy zdecydowali się na poziom rozszerzony. W czwartek mieliśmy test z geografii, a w piątek 14 maja będzie to chemia.

Matura 2021. Chemia rozszerzona. Pytania, odpowiedzi, przecieki, arkusze

Maturzyści, którzy zdecydowali się na chemię rozszerzoną, rozpoczną egzamin o godzinie 9:00. Tradycyjnie uczniowie na wypełnienie arkusza będą mieć 180 minut. Każdy będzie mieć do dyspozycji kartę wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych.

bEDFjBqv

Na uczniów będzie czekać 45 zadań. Kiedy pojawi się arkusz w internecie? CKE opublikuje go o godzinie 14:00. Odpowiedzi jednak z pewnością będą tuż po egzaminie.

W sieci już krążą przecieki na temat tego, czego można się spodziewać na maturze z chemii rozszerzonej. Są także tzw. pewniaki, czyli tematy, które koniecznie trzeba znać, aby myśleć o zdaniu egzaminu.

bEDFjBqB

Maturzyści muszą przede wszystkim umieć: rozpoznawać pierwiastki, rozpisywać ich konfiguracje, znać izotopy, redoksy, typy reakcji organicznych, czy teorię Bronsteda.

Niektórzy internauci twierdzą, że wystarczy dobra znajomość chemii organicznej, aby z matury uzyskać co najmniej 40 proc. Co roku pojawiają się także pytania dotyczące izmomeri optycznej, wykrywania alkoholi poli, czy stopni utleniania. Warto też przypomnieć sobie reakcje redoks, pH, kinetykę, czy amfoteryczność.

Zobacz także: Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDFjBqW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Mrr
4 miesiące temu
Trzymam kciuki za zdających. Niech im się powiedzie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić