Na maturze 2023 pojawi się nowy przedmiot?! Ważne doniesienia

43

Już niebawem wejść w życie może możliwość zdawania na maturze egzaminu z języka ukraińskiego, na co niewątpliwie czeka część uczniów. Kiedy mogłoby do tego dojść? Pojawiły się ważne informacje w tym zakresie.

Na maturze 2023 pojawi się nowy przedmiot?! Ważne doniesienia
Matura 2023. Będzie nowy przedmiot (Adobe Stock)

Na maturze można zdawać egzaminy z różnych języków. Aktualnie uczniowie mogą przystępować do weryfikacji wiedzy z takich języków jak angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, a także włoski. Już wkrótce do tej grupy może dołączyć język ukraiński.

Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym - napisano w uzasadnieniu do projektów nowelizacji dwóch rozporządzeń ministerialnych, które przytacza "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

Jeżeli proponowane rozwiązania wejdą w życie, to od roku szkolnego 2025/2026 do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego mógłby przystąpić każdy maturzysta, a więc zarówno obywatel Ukrainy, jak i Polak.

Wyjątek stanowiliby absolwenci szkół z językiem nauczania mniejszości narodowej ukraińskiej, którzy już teraz mają obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego - spostrzega "SE".

Matura 2026. Język ukraiński do wyboru?

Dlaczego matura z języka ukraińskiego mogłaby być wybierana dopiero od roku szkolnego 2025/2026? Chodzi o to, że wcześniej Centralna Komisja Egzaminacyjna musi opracować i ogłosić informator do egzaminu maturalnego z każdego przedmiotu.

Musi to nastąpić nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny, czyli na dwa lata przed terminem przeprowadzenia tego egzaminu po raz pierwszy - tłumaczy dziennik.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić