Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Nagrali go w polskich Tatrach. Zobacz, czym się tak zajadał

20

Niedźwiedzie są wszystkożernymi zwierzętami. Z jednej strony potrafią odebrać zdobycz wilkom, demonstrując swoją siłę i drapieżną naturę. Z drugiej strony, zdarza im się wybrać na polanę, gdzie raczą się zieleniną. Tak właśnie było w polskich Tatrach, gdzie misiek posilał się w najlepsze. Co wybrał tym razem?

Nagrali go w polskich Tatrach. Zobacz, czym się tak zajadał
Niedźwiedź w Tatrach zajadał się trawą. To jeden z jego przysmaków (Facebook, Tadeusz Rusek, TPN)

Tatrzański Park Narodowy niedawno udostępnił nagranie, na którym widzimy niedźwiedzia spacerującego po polanie i jedzącego trawę. Nawet deszczowa pogoda mu nie przeszkadza w delektowaniu się obiadem.

Niedźwiedzie są wszystkożerne. Ich dieta zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną i latem spożywają głównie rośliny czy owoce, natomiast jesienią i zimą ich menu wzbogaca się o pokarm zwierzęcy, w tym ryby i małe ssaki.

W Tatrach po opuszczeniu gawry poszukują padłych w zimie jeleni i zasypanych lawinami kozic. Potrafią także odebrać zdobycz wilkom - informuje Tatrzański Park Narodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź między domami w Zagórzu. Mieszkańcy przerażeni

Co jedzą niedźwiedzie w Tatrach?

Niedźwiedzie mają bardzo zróżnicowaną dietę. Żywią się ssakami, gryzoniami, ptakami, ptasimi jajami, a także nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami i miodem. W przypadku braku innego pożywienia nie gardzą również trawą. Potrafią polować na zarówno drobne, jak i duże zwierzęta, od mrówek po dziki i jelenie.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, po zejściu śniegu i pojawieniu się młodych traw i ziół, niedźwiedzie przestawiają się na pokarm roślinny. Latem i jesienią ich dieta wzbogaca się o owoce malin, borówek i jarzębiny, które są ważne dla zgromadzenia niezbędnych zapasów tłuszczu na zimę. Dzięki tej różnorodnej diecie niedźwiedzie są dobrze przystosowane do przetrwania w zmiennych warunkach środowiskowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Niedźwiedzie w Tatrach - o tym trzeba pamiętać

W górach należących do Łuku Karpat znajduje się pięć ostoi niedźwiedzia, w których populacja tych zwierząt przekracza 100 osobników. Niedźwiedź jest największym ssakiem drapieżnym w Europie, a jego waga może wynosić od 100 do 400 kg, choć zdarzają się osobniki jeszcze większe.

Gęsta sieć szlaków turystycznych i stała obecność człowieka w górach to powody, dla których niedźwiedzie stają się coraz bardziej oswojone. Pojawiają się na szlakach, w okolicach schronisk, we wsiach, a nawet w podgórskich miastach. Pozostawione przez ludzi śmieci i odpadki stanowią dla nich łatwy pokarm, co ośmiela je do częstszych wizyt w ludzkich osiedlach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić