aktualizacja 

Nagranie z granicy. Ukrainka zrobiła to na oczach pograniczników

Uciekająca z Krymu Ukrainka pokazowo zniszczyła rosyjski paszport, aby pokazać, że zrzeka się obywatelstwa, o które nie prosiła. Jak przyznała, rosyjski dokument otrzymała siłą, kiedy miała 10 lat. Pogranicznicy wyrzucili resztki paszportu do kosza.

Nagranie z granicy. Ukrainka zrobiła to na oczach pograniczników
Ukrainka pocięła paszport Rosji na oczach pograniczników (YouTube)

Na jednym z punktów kontrolnych dziewczyna dobrowolnie i pokazowo postanowiła pociąć rosyjski paszport, który został jej wydany na okupowanym Krymie po okupacji półwyspu przez Rosję. Na filmiku widać, jak młoda Ukrainka niszczy rosyjski paszport, po czym pogranicznik wyrzuca resztki dokumentu do kosza.

Zniszczyła rosyjski paszport

Jak powiedziała na nagraniu, ​​miała zaledwie 10 lat, kiedy najeźdźcy przybyli na półwysep i siłą otrzymała rosyjskie obywatelstwo, którego nie chciała. Propagandziści Kremla przez 8 lat przekonywali dziecko, że jest Rosjanką, ale bezskutecznie.

Po wkroczeniu na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie, powiedziała, że ​​jest Ukrainką i chce mieć obywatelstwo swojego kraju, a nie narzucone przez okupantów - czytamy pod nagraniem, które udostępnili ukraińscy pogranicznicy.

Na siłę wydawano rosyjskie paszporty

Krym de iure należy do Ukrainy, de facto zaś w 2014 r. Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu ogłosiła deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu, a następnie Republika Krymu, po przeprowadzeniu pokazowego "referendum", została anektowana przez Rosję w postaci nowo powołanego Krymskiego Okręgu Federalnego Rosji.

Od tego czasu miejscowym na siłę wydawano rosyjskie paszporty, a bez obywatelstwa państwa-okupanta nie mogli na półwyspie w żaden sposób funkcjonować.

Ulotki zachęcają do ewakuacji

Wcześniej na Krymie pojawiły się proukraińskie ulotki, wzywające mieszkańców, by przygotowali się, że półwysep zostanie wyzwolony, a także do ewakuacji - podała we wtorek agencja Ukrinform. Utrzymane w żółto-niebieskich ukraińskich barwach państwowych, ulotki głoszą m.in.: "Jałta - to Ukraina", "Kercz - Ukraina jest już obok" i "Ratuj życie, ewakuuj się!".

Ruch Żółta Wstążka oświadczył też, że wzywa obywateli Ukrainy na Krymie, aby zachowali ostrożność i "unikali miejsc znajdujących się blisko obiektów wojskowych".

Zobacz także: Szantaż Rosji - Gazprom wypuszcza propagandowe wideo. "Polska jest odporna"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić