o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Niesamowite odkrycie w Egipcie. Może być najstarsza na świecie

32
Podziel się

W starożytnym mieście Abydos w Egipcie grupa archeologów natknęła się na pozostałości tego, co może być najstarszą warzelnią piwa świata. Znalezione artefakty mogą mieć nawet 5 tysięcy lat.

Niesamowite odkrycie w Egipcie. Może być najstarsza na świecie
(Facebook)
bECtjtKJ

Grupa amerykańskich oraz egipskich archeologów odkryła prawdopodobnie najstarszą warzelnię piwa. Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, przekazał w sobotę, że starożytny zakład produkcyjny znajduje się w słynnym mieście Abydos i ma około 5 tysięcy lat.

Najstarsza na świecie wytwórnia piwa

Znalezisko pochodzi prawdopodobnie z czasów I dynastii egipskiej, czyli okresu między 3150 a 2890 r. p.n.e. Archeolodzy znaleźli w ziemi osiem ogromnych jednostek - każda ma 20 metrów długości i 2,5 metra szerokości. W każdej z nich znajduje się około 40 mis ceramicznych, które były używane do podgrzewania mieszanki ziaren i wody, z których później powstawało piwo.

bECtjtKL

Piwo w czasach starożytnego Egiptu często wykorzystywano w różnego rodzaju obrzędach. Matthew Adams z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego, współprowadzący grupy archeologów, powiedział, że warzelnia została zbudowana na tym obszarze, aby zapewnić odpowiednią ilość piwa na królewskie rytuały.

W Abydos w Egipcie archeolodzy odkryli osiem ogromnych jednostek - każda ma 20 metrów (około 65 stóp) długości i 2,5 metra (około 8 stóp) szerokości. Każda jednostka zawiera około 40 misek ceramicznych w dwóch rzędach.

Jako pierwsi o wytwórni piwa wspomnieli brytyjscy archeolodzy. Jej poszukiwania rozpoczęto już na początku XX wieku, jednak przez lata nie udało się określić nawet jej przybliżonego położenia.

bECtjtKR

Abydos to obecnie mała osada, ale w starożytności było jednym z ważniejszych miast. Na tamtejszym stanowisku archeologicznym znaleziono grobowce królów z pierwszych dynastii, pozostałości po pałacach i świątyniach, a także wiele przedmiotów i tabliczek z hieroglifami.

Zobacz także: Tajemnicza mumia w błotnym kokonie. Zadziwiające, co odkryli naukowcy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtjtLm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
tygrysek
7 miesięcy temu
Nasi tu byli?
piwosz
7 miesięcy temu
Ciekawe- jakie piwo tam znaleźli że tak im na głowy padło?
Olek
7 miesięcy temu
A co w tym temacie ma do powiedzenia Maleńczuk
bECtjtLn
piwosz
7 miesięcy temu
Byli tacy, którzy dolewali do piwa swój mocz i dla tego Faraon tych ludzi wywalił z Egiptu.
rudylis
7 miesięcy temu
Ciekawe jakie piwo preferował Jezus. Był utrzymankiem 4 kobitek, więc miał za co . . .
Poszukiwacz a...
7 miesięcy temu
Czy wśród archeologów był dr.Jones, Indiana Jones?
Maly sk nl
7 miesięcy temu
Dziwne ze w czasach w ktorych nje bylo wiele ludzie zostawiali sprzety .... jakby znikneli z dnia na dzien.. a potem zawial to piasek...
Fuj
7 miesięcy temu
Gdyby im ktoś pokazał jak pędzić biber to dpoiero postawialiby piramidy
Piwo to moje ...
7 miesięcy temu
I to jest dobra i sprawdzona informacja, a nie bajki kleru.
Plastuś
7 miesięcy temu
To zwykła szczalnia dla wielbłądów, a współczesne barany się podniecajom własnymi domysłami.Tylko ludzie z tamtej epoki wiedzą dokładnie co to było i do czego służyło!? Reszta jest kupom bzdur i domysłów. Na, takiej samej zasadzie co w literaturze, autor chciał przez to co napisał powiedzieć, że...,to albo coś innego. A on poprostu miał wszystko we dupie, a napewno to co inni za 100 lat będą o tym myslec. Brednie
Lodre
7 miesięcy temu
A co to sa te jednostki co to je znalezli? Po pplsku to bybylo miejsca? Wgłebienia? Pomieszczenia? Rowy? Bo nadal nie wiem.poza tym dwa wymiary raczej sugeruja cos plaskuego wiec nie mogacego w sobie zawierac trojwymiarowych mis...
Bosman Torped...
7 miesięcy temu
A na bramie szyld z nazwiskiem Jaroslavius Kaczyńskus I. Kto nam podskoczy, byliśmy pierwsi.
Lordek
7 miesięcy temu
Prawdopodobnie!!!
bECtjtLf
Winicjusz
7 miesięcy temu
Od dawna wiadomo, że w starożytnym Egipcie znano 5 gatunków piwa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić