Napisali prawdę o Buczy. Teraz grozi im 10 lat więzienia

Siły bezpieczeństwa w Kirowie w Rosji wszczęły sprawę karną przeciwko małżeństwu, które napisało na kilku portalach społecznościowych o tym, że za masakrą w Buczy stoją rosyjscy żołnierze. Teraz grozi im do 10 lat więzienia.

Napisali prawdę o Buczy. Teraz grozi im 10 lat więzienia
Ofiary masakry w Buczy (EPA, PAP, AA/ABACA)

O sprawie napisał adwokat pary Paweł Czikow na Telegramie. Jak przekazał, mężczyzna został aresztowany, a jego żona Maria Rose ma zakaz wykonywania pewnych czynności. Prawnik nie doprecyzował, o jakie dokładnie czynności chodzi — podaje portal Vot Tak.

10 lat więzienia za "nieprawdziwe informacje"

Jak się okazało, obaj są oskarżeni o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej "motywowanych nienawiścią polityczną do głowy państwa". Chodzi o to, że para opublikowała zdjęcia i filmy z Buczy z komentarzami na portalu społecznościowym VKontakte.

Mieli napisać, że za masakrami ludności cywilnej w Buczy stoją rosyjscy żołnierze. Teraz parze grozi do 10 lat więzienia. Na początku marca Duma Państwowa zatwierdziła zmiany w kodeksie karnym, zgodnie z którymi za rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji" grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Masowe zbrodnie na ludności cywilnej

W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej, co potwierdzają liczne fotografie, nagrania, a nawet zdjęcia satelitarne, które obecnie są badane przez Prokuraturę Generalną Ukrainy.

Odkąd siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Ujawniane są też liczne przypadki gwałtów.

Nie żyje 400 cywilów

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, zginęło ponad 400 cywilów. Dokładna liczba osób zamordowanych tam przez wojska rosyjskie jest wciąż ustalana.

Zobacz także: Relacja z przedmieść Kijowa. "Samochody zalane krwią, obok prowizoryczne groby"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić