Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Styczek
|

Narasta konflikt między członkami NATO. Turcja odpowiada na decyzję USA

5
Podziel się:

Ambasada Turcji w Waszyngtonie poinformowała w niedzielę, że zawiesza wydawanie wiz nieimigracyjnych we wszystkich tureckich placówkach dyplomatycznych w USA . To reakcja na zawieszenie przez władze USA wydawania wiz w placówkach konsularnych w Turcji.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan (PAP/EPA, Turkish Presidential Press Office)

- Ostatnie wydarzenia zmusiły rząd Turcji do ponownej oceny zaangażowania władz Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo tureckich placówek i personelu - oświadczyła turecka ambasada.

Decyzja ta została ogłoszona zaledwie kilka godzin po tym, jak ambasada USA w Ankarze powiadomiła o zawieszeniu ze względów bezpieczeństwa wydawania wiz nieimigracyjnych we wszystkich amerykańskich placówkach konsularnych w Turcji.

- Niedawne zdarzenia zmusiły rząd Stanów Zjednoczonych do zweryfikowania zobowiązań władz Turcji w kwestii bezpieczeństwa amerykańskiej misji i personelu - podkreśliła w swoim oświadczeniu ambasada USA.

W ubiegłym tygodniu turecka policja zatrzymała pracownika konsulatu generalnego USA w Stambule z powodu jego rzekomych powiązań z udaremnionym przez władze zamachem stanu z lipca 2016 roku.

Zatrzymany Metin Topuz, obywatel Turcji, ma być sądzony za szpiegostwo i próbę obalenia władz konstytucyjnych swego kraju. Waszyngton potępił działania Ankary jako bezpodstawne i źle wpływające na kontakty między sojusznikami z NATO-6130285597505153c).

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Ja
5 lata temu
Turcja szuka guza, aż się o to prosi !
a
5 lata temu
Nawet bez wizy nie chcę jechać do Turcji , a nawet za 5000 tys $ , bym nie pojechał
Olo
5 lata temu
Ten turecki pajac to szajby dostal na punkcie wladzy tak jak nasz Schetyna
Gutmen
5 lata temu
Turcja ma jeden interes i jest to Turecki interes. Nie ważne z kim i czyim kosztem o ile to nie będą ich koszty. Jeżeli tego nie pojmą w porę skończą jak Czeczenia, Gruzja czy Ukraina. Putin im wytłumaczy zasady działania praworządności sąsiedzkiej gdy tylko opuszczą NATO. A gdy Turcja straci dostęp do Morza Czarnego to z punktu widzenia NATO nie będą interesującym partnerem na przyszłość skoro koalicjantem okazali się być nie pewnym
hmmm
5 lata temu
Turcja za bardzo zaufała Rosji. Nagle stali się przyjaciółmi a przecież nigdy nie byli. Rosja nawet podarowała zestrzelenie samolotu. Chyba Turcja nie wie w co się pakuje. Jeszcze nikt na przyjaźni z ruskimi nie wyszedł dobrze. Ale widać Erdoganowi marzy się Chanat oj grubo się na tym zawiedzie, ale jak to bywa zanim to zrozumie, ucierpi i zginie wielu ludzi. Szkoda bo Nowoczesna Turcja była świetnym murem przed Bliskim Wschodem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić