o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Nie żyje "Lodzia" najsłynniejsza polska policjantka

88
Podziel się

Leokadia Krajewska była jedną z najpopularniejszych policjantek w Polsce. Na początku znana była głównie w Warszawie, gdzie pracowała w Kompanii Ruchu Drogowego. Kierowała ruchem w centrum stolicy. Szybko stała się gwiazdą i jedną z najbardziej lubianych funkcjonariuszek w kraju.

Nie żyje "Lodzia" najsłynniejsza polska policjantka
Leokadia Krajewska policjantką została mając 17 lat. (Policja)
bErTJKVx

Leokadia Krajewska odeszła w wieku 92 lat. Była pierwszą kobietą w stołecznej policji. Kierowała ruchem na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Pięknej, al. Jerozolimskich i Brackiej czy Krakowskiego Przedmieścia z Karową. Kobiecie kierującej ruchem na głównych ulicach Warszawy trudno było nie zwrócić na siebie uwagi.

O "Lodzi" szybko usłyszała cała Polska. Stała się nie tylko pierwszą, ale i najpopularniejszą policjantką w kraju. Powstawały o niej piosenki, wiersze, a nawet filmy i masa artykułów.

Pracę w policji zaczęła w wieku 17 lat. Pani Leokadia serca obywateli podbiła przede wszystkim dzięki swojej pogodności, której nie traciła do ostatnich chwil życia. Nie bała się przyznać, że na początku kariery zwracała na siebie uwagę ludzi, bo była atrakcyjną dziewczyną.

bErTJKVz

Służbę zakończyła w 1973 roku. Z tej okazji zorganizowano "Lodzi" uroczyste pożegnanie w Białej Sali KSP. O jej przejściu na emeryturę pisała nawet prasa.

Nie dawała o sobie zapomnieć do samego końca. Przyjaciół miała też w innych służbach. W ostatnich latach swojego życia na tyle często wzywała pogotowie, że zdążyła zaprzyjaźnić się ze stołecznymi ratownikami medycznymi, których często obdarowywała słodyczami w podziękowaniu za pomoc.

Rodzina i znajomi pożegnali "Lodzię" w poniedziałek na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErTJKWa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(88)
KpinyZfacetów
10 miesięcy temu
Przede wszystkim to była MILICJANTKĄ! Nie wiem kto pisze te artykuły a tym bardziej zatwierdza ... Masakra!
kuku
10 miesięcy temu
Milicjantka a nie policjantka to duża różnica taka jak miedzy nią a Inką obie w tym prawie samym wieku, jedna zastrzelona przez takie MO a druga wstępuje do MO.
WRD
10 miesięcy temu
Ach pamiętam te sznury samochodów zakorkowaną Stolycę ,nie to co teraz puściutko , jeden samochód na godzinę . Wówczas trudno było kierować ruchem , niewątpliwie ciężką miała służbę w Me łO ta nasza legenda .
bErTJKWb
Doświadczony
11 miesięcy temu
Może i była pogodna, ale NIGDY nie związałbym się z kobietą pracującą w służbach mundurowych. Tak samo sąsiada za policjanta nigdy nie chciałbym mieć. Za dobrze ich znam..
Autmex
11 miesięcy temu
Fakt, była legendą!!! Urodziłem się rok po zakończeniu przez nią kariery, ale jeszcze jako 20 latek spotykałem ludzi, którzy wspominali Lodzie i legendarne kierowanie ruchem. Podobno na emeryturze (lata 80') potrafiła samowolnie kierować ruchem na pl. Unii Lubelskiej. Kierowcy Warszawscy (wtedy nie było słoików) z uśmiechem i szacunkiem respektowali polecenie legendarnej Lodzi:))
milicjanta
11 miesięcy temu
spytaj, on ci prawdę powie, on ci wskaże drogę
SKuba
11 miesięcy temu
Drodzy filozofowie, mędrcy i inne ciołki - spece od semantyki: 1. Milicjant i policjant to dokładnie to samo. Rozdział w nazewnictwie podobnie sztuczny i siłowy jak między "kosmonautą" i "astronautą". Obie nazwy dotyczą człeka robiącego dokładnie to samo. 2. Nie stawiajcie znaku równości między drogówką, prewencją, zomo i SB. Bo dla umysłu Seby spod bloku to wszystko jedno.
yuy
11 miesięcy temu
ten pas nie za wysoko miala?L:D
pryk
11 miesięcy temu
Milicjantką, a nie policjantką - to były jednak wyższe standardy
marco polo
11 miesięcy temu
Po wojnie za komuny nie było policji tylko Milicja Obywatelska, ta pani mogła być zatem w milicji służącej komunistycznemu reżimowi, na usługach Moskwy...oczywiście była różnica pracy w drogowce i UB, ale to ten sam aparat przymusu...
babcia
11 miesięcy temu
Pani Lodziu, pokieruje Pani ruchem w tej lepszej części wszechświata,powodzenia
suka
11 miesięcy temu
Po wojnie była milicja i nazwa została do pójścia na emeryturę tej pani
viktor
11 miesięcy temu
A na orzełku raczej korony ni miała !! bo to była MILICJA !!
bErTJKVT
fredi
11 miesięcy temu
ale byly czasy to juz epoka kto to pamieta gdyby nie foto lub ten artykol ...szacunek dla pomyslu wspomnienia to takich ludziach i ich mlodosci jaka by nie byla.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić