o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Nie żyje dziennikarz Maciej Morawski. Przez lata był głosem Radia Wolna Europa

17
Podziel się

Smutne wieści z Paryża. W wieku 91 lat zmarł tam Maciej Morawski. Dziennikarz przez wiele lat pracował jako korespondent Radia Wolna Europa ze stolicy Francji.

Nie żyje dziennikarz Maciej Morawski. Przez lata był głosem Radia Wolna Europa
Maciej Morawski nie żyje (Wikimedia Commons)
bEsgVpWZ

6 czerwca w Paryżu zmarł Maciej Morawski. Smutne wieści przekazała za pośrednictwem PAP jego rodzina. W trakcie II Wojny Światowej był "pracownikiem sanitarnym AK". Po jej zakończeniu wyjechał na studia do Paryża. To właśnie tam w latach 1953-54 był stypendystą Kolegium Komitetu Wolnej Europy. Niestety odmówiono mu wtedy stypendium po fałszywym donosie.

W latach 50. podjął współpracę z Radiem Wolna Europa. 15 lat później stał się tam etatowym pracownikiem. Od tego czasu pełnił rolę korespondenta informacyjnego. W latach 80. zasłynął wywiadami z działaczami Solidarności, m.in. Bronisławem Geremkiem i Lechem Wałęsą. Przed laty przyznał, że Jan Nowak Jeziorański uznawał go za jednego z najlepszych w tym zawodzie. W swojej karierze był również prezesem polskiego Zjednoczenia Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej oraz dziennikarzem "Journal des Finances".

bEsgVpXb

Nowele Morawskiego pojawiały się w paryskiej "Kulturze". Pracował również w Polskim Komitecie Ruchu Europejskiego i był współpracownikiem paryskiej delegatury Rządu RP na Wychodźstwie. Przez ostatnie lata życia od 2015 roku pełnił funkcję honorowego prezesa Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

Maciej Morawski został wielokrotnie odznaczony za swoje zasługi dla kraju. Na swoim koncie miał m.in. Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. We Francji doceniono go orderem "Arts et Lettres".

bEsgVpXh
Zobacz także: Uprawa roślin tropikalnych. Zapamiętaj proste triki i uważaj na najczęstsze błędy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsgVpXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Jagna
2 miesiące temu
Ordery panstwowe powinni dostac polscy rencisci i emeryci ktorych swiadczenia sa ponizej sredniej krajowej
Warto przeczy...
2 miesiące temu
Kapitan Andrzej Czechowicz napisal o Wolnej Europie i ich wszystkich ksiazke
Lopez
2 miesiące temu
Znalem Go z czasow powstania pil dniami i nocami, nawet na posteruku
bEsgVpXD
Kap Wojtek
2 miesiące temu
Jak zwykle Wielki Polak ale w Polsce nie chcial zyc
CNNNC
2 miesiące temu
Światło razem z nim pracował ?
Ewa
2 miesiące temu
Moi rodzice urodzili sie przed wojna i w czasie wojny mimo mlodego wieku musieli pracowac dla niemcow, a ile wywieziono do niemiec. Oni nie mieli dziecinstwa, ani mlodosci Prosze, nie porownywac dawnego pokolenia do dzisiejszego. Pozdrawiam
Waler
2 miesiące temu
Jako młody człowiek słuchałem tego radia i się tym co mówili podniecałem. Teraz już wiadomo o co w tym wszystkim chodziło i komu. Internacjonaliści i kosmopolici podzielili się wpływami a zwykły Polak jak kiedyś pracował na jednego pana tak teraz musi na dwóch.
Franc
2 miesiące temu
Dziennikarz? TVPis
Ela
2 miesiące temu
Jak wojna wybuchła to miał 9 lat i już pracownik AK ? Tak powyrabiali sobie legitymacje i brali wysokie emerytury .żnajoma mamy miała wtedy 18 lat i w ciąży , co rok to dziecko /5-cior/ , a miała emereturę kompatancką , bo podobno była słynną sanitariuszką , a z domu nie wychodziła.
CNNNC
2 miesiące temu
Zostaly nam tylko szczepienia z mRNA na przyszlosc i przyszle pokolenia
Mark
2 miesiące temu
Dziecko pracownikiem AK? Tak się tworzy mity.
Rysiek
2 miesiące temu
Wiekowy był
666
2 miesiące temu
Nareszcie
bEsgVpXv
mmm
2 miesiące temu
Zadnego odznaczenia od swoich mocodawców?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić