Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Niebywałe odkrycie pod podłogą XVII w. kościoła. Archeolodzy oniemieli

105
Podziel się:

Niecodziennego odkrycia dokonali archeolodzy na Malcie. Pod kościołem z XVII w. znaleźli tajemnicze pomieszczenie. Już wiadomo, czym może ono być.

Niebywałe odkrycie pod podłogą XVII w. kościoła. Archeolodzy oniemieli
Pod podłogą XVII-wiecznego kościoła odkryto ruiny średniowiecznej kaplicy. (Facebook, Maltański Nadzór Dziedzictwa Kulturowego)

Maltańscy badacze odnaleźli tajemniczą budowlę w wiosce Qrendi. Pod podłogą kościoła Madonna Tal-Hniena, czyli Matki Bożej Miłosierdzia, odkryto ruiny średniowiecznej kaplicy. Badacze szacują, że mogła powstać nawet w XV w.

Usunięcie płytek podłogowych i leżących pod spodem warstw zaprawy murarskiej doprowadziło do odsłonięcia ścian starszej konstrukcji. Przetrwała ona pod barokowym kościołem setki lat – poinformował w mediach społecznościowych maltański Nadzór Dziedzictwa Kulturowego.

Odnaleźli ruiny starożytnej kaplicy. Pochodzi najprawdopodobniej ze średniowiecza

Sam kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia pochodzi z roku 1650. Na przestrzeni lat został zniszczony, a następnie odrestaurowany. Okazuje się jednak, że średniowieczna kaplica, to nie wszystko co może kryć się pod jego podłogą.

Według badaczy, pod fundamentami kaplicy znajdują się bowiem jeszcze starsze ślady. Wskazywałoby to, że miejsce było wykorzystywane przed średniowieczem.

Kościół w Qrendi to znane miejsce kultu religijnego. Na jego ścianach znajdują się liczne wota, składane przez wiernych za wybawienie z opresji. Jeden z głównych obrazów, zatytułowany Awżiljaturi, czyli "pomocnicy", przedstawia 14 świętych, do których modlą się Maltańczycy, o ochronę przed chorobami i wszelkimi niefortunnymi wypadkami.

Nieco ponad 800 metrów od kościoła znajdują się dwa neolityczne monumenty Hagar Qim i Mnajdra. To jedne z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie, pochodzące z IV tysiąclecia p.n.e. Stanowią świadectwo dawnej obecności człowieka na tych terenach.

Tajemnicze ruiny pod podłogą kościoła. Wkrótce rozpoczną się kolejne badania

W najbliższych miesiącach archeolodzy mają przeprowadzić szczegółowe badania. Dostarczą one informacji, z jakiego dokładnie okresu pochodzi odnaleziona kaplica. Mają także zgłębić wcześniejsze losy tego miejsca.

Obejrzyj także: Grobowce sprzed 4 tysięcy lat. Bezcenne odkrycie archeologów w Egipcie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
Xxx
rok temu
U mnie w piwnicy znalazłem kosc od kury to dopiero sensacja
Adrekk
rok temu
Na Malcie była pradawna zapomniana kultura, posługująca się pismem tysiące lat przed Sumerami. Jest to jedna z wysp, która uchodzi za lokację Atlantydy.A w materiale, cóż piszą o znalezieniu fundamentów starożytnej świątyni pod podłogą wiekowej kaplicy... Cała Malta była jedna wielka świątynią, i to kto wie, czy nie najstarszą na świecie
Brudzio
rok temu
Zapewne z XVw.pne!!! I to jest dopiero sensacja na skalę światową.
Kasia
rok temu
Temat podjęty w artykule jest bardzo ciekawy ...Prośba do Was, zanim coś opublikujecie w Waszym serwisie, zadbajcie o korektę językową ...i o dodatkowe szkolenia z poprawnej polszczyzny dla autora artykułu.
Cobra
rok temu
Starożytna kaplica z średniowiecza; brawo
hehe
rok temu
Zmieńcie to oniemieli na zastygli w zdziwieniu.
Rusek
rok temu
Jak czytałem to się zastanawiałem co czytam xdd
John
rok temu
Ale mi sensacja.
J23
rok temu
Jak zwykle masło maślane... Kto tu pisze ?????
Jahwe
rok temu
Wszystkie pierwsze chrześcijańskie świątynie powstały na ruinach świątyń pogańskich to zwyczajne świadectwa zbrodni bo przecież ci drudzy dobrowolnie nie ustąpili ciekawe co kryją piwnice na tzw.Jasnej Górze jaki jest wiek fundamentów tej starodawnej pogańskiej świątyni bogini Lady
Gos
rok temu
Gdzie ta sensacja?
Artur jaaan
rok temu
U mnie w okolicy starego klasztoru znaleziono 100 ponad ciał noworodków najstarsze mialo ponad 1000 lat i ci wy na to a artykuły kasowano
Patriota
rok temu
Kolejny "inteligentny" artykuł.
kawaler malta...
rok temu
Ja też oniemiałem. Odnaleźli ruiny starożytnej kaplicy ze średniowiecza. Czy w o2 ktoś myśli?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić