o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Niezwykłe odkrycie na pustyni. Naukowcy oniemieli

141
Podziel się

Południowo-środkowa Sahara skrywa pod warstwami piasku ważące razem blisko 20 ton szkielety dinozaurów. To jedno z największych tego typu odkryć w Afryce. Z powodu pandemii koronawirusa wykopaliska muszą jednak poczekać.

Niezwykłe odkrycie na pustyni. Naukowcy oniemieli
Na nigerskiej pustyni odkryto blisko 20 ton kości dinozaurów (Getty Images)
bECpEogl

Odkrycie nigerskich naukowców rozpaliło marzenia państwa o światowej klasy wystawie. Wszystko pokrzyżował jednak COVID-19. Kraj zmaga się z kolejną falą zakażeń koronawirusem.

Te wykopaliska to część naszej tożsamości kulturowej. Ale ratowanie życia mieszkańców jest najważniejsze – podkreślił archeolog z Instytutu Badań nad Naukami o Człowieku w Niamey Boubé Adamou.
bECpEogn

Przełomowe wykopalisko w Nigrze. Kraj chce otworzyć dwa nowe muzea

Niger jest w dużej mierze krajem pustynnym. Połacie piasku pokrywają blisko dwie trzecie powierzchni kraju. Paleontolodzy przedzierają się przez terytoria kontrolowane przez uzbrojonych bojowników, aby dotrzeć do centrum wykopalisk.

W całej historii na terenie kraju odnaleziono wiele szkieletów dinozaurów, większość z nich trafiła jednak do Europy i Ameryki Północnej. Powody takiego stanu rzeczy są równie praktyczne, co frustrujące – państwa nie stać na odpowiednie ich eksponowanie w stałej temperaturze. Najlepsze nigerskie muzeum walczy ponadto z plagą termitów.

Tym razem archeolodzy zapewniają jednak, że stanie się inaczej. Podkreślają, że to przełomowe znalezisko. Odkryte kości dinozaurów mają być najbardziej zróżnicowaną mieszanką pozostałości po wymarłych gigantach w historii.

bECpEogt

Miejscowi naukowcy połączyli siły z wybitnym amerykańskim paleontologiem z Uniwersytetu Chicagowskiego Paulem Sereno. Od dziesięcioleci przewodzi on ekspedycjom w Nigrze. Jego odkrycia pozwoliły dopisać do listy dinozaurów dziewięć nieznanych wcześniej gatunków.

Dzięki amerykańskiemu badaczowi w Nigrze mają powstać dwa nowe muzea. Jedno ma znaleźć się w stolicy kraju, a drugie w pustynnym regionie Agadez. Do obu mają trafić eksponaty przechowywane obecnie w prywatnym laboratorium Serano w Chicago.

Najlepsze miejsce dla bezcennych okazów w jakimkolwiek kraju jest na wystawie. Eksponowane szkielety stają się skarbami narodowymi – powiedział Sereno.
bECpEogu

Niger chce eksponować kości dinozaurów. Plany pokrzyżowała pandemia

Niger już przeznaczył tę ziemię pod budowę muzeów. Projekt ma nosić nazwę NigerHeritage i kosztować dziesiątki milionów dolarów. Według władz, sponsorować ma go m.in. Bank Światowy oraz inni darczyńcy.

Plany budowy muzeum zamarły jednak, gdy wybuchła pandemia. Pod piaskiem na Saharze znajduje się obecnie 20 ton niezabezpieczonych kości dinozaurów. Zagrożeniem mogą być złodzieje oraz zapadające się piaskowe wydmy.

Badania archeologiczne są ogromnym obciążeniem dla jednego z najbiedniejszych krajów na Ziemi. Niger osiągnął rekordową liczbę przypadków koronawirusa i zgonów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Od początku pandemii odnotowano tam ponad 4656 infekcji i 167 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

bECpEogv

W tym samym okresie nasiliły się także ataki grup ekstremistycznych. Bojownicy Państwa Islamskiego zorganizowali 2 stycznia najkrwawszą zasadzkę od lat. Ekstremiści zamordowali co najmniej 100 osób w dwóch południowo-zachodnich wioskach.

Obejrzyj także: Odkryli szkielet lagerpetona. Zaskakujące wyniki badań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECpEogO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
SuperGość
4 miesiące temu
Mnie spłodzili rodzice pochodzący od Adama i Ewy - stworzonych przez Pana Boga , inni deklarują, że pochodzą od małp a Nigeryjczycy, że od dinozaurów i nawet te stanowią część ich tożsamości kulturowej jak podkreśla archeolog z Instytutu Badań nad Naukami o Człowieku w Niamey. U Ruskich naznajdowali co niemiara szczątków Mamutów ale jakoś nie wychylają się z przyznawaniem się do pokrewieństwa z nimi choć w przypadku ich wierchuszki podobieństwo jest wręcz uderzające
Kreska
6 miesięcy temu
Zanim będzie można zbadać te odkrycia pozostanie z nich może jedna kostka. Niger to tak skorumpowany kraj, że ci którzy mają władzę wyprzedadza kolekcjonerom znalezisko po kawałku za grube dolary. Tam rządzący, podobnie jak u nas, dbają jedynie o własną kieszeń. W dodatku bandy islamistów terroryzują zwykłych mieszkańców porywając i mordując ludzi. Islamiści postarają się zniszczyć znalezisko, jak wiele innych świadectw przeszłości.
koneser liter...
7 miesięcy temu
Lubię tu wpaść i się pośmiać. Ludzie, poczta jak najwiyncyj!
bECpEogP
Zawiedziony
7 miesięcy temu
A o co mu chodzi z tym wirusem? Artykuł miał być o gadach, nie o robalach
Chór z gór
7 miesięcy temu
Gdzie się podział nasz komętasz ?!
DerOnet
7 miesięcy temu
Ludzie! Niezwykłe odkrycie na pustyni. Łonet był przy tym i łopatą machał.
Chojak
7 miesięcy temu
Naukowcy ochujeli
Nowomowa
7 miesięcy temu
Dinozaury to część tożsamości kulturowej, tiaaaa
whitepicasso
7 miesięcy temu
Pod piaskiem znajduje się więcej niż jesteśmy w stanie pojąć tak samo na dnie rowu mariańskiego, niestety nasi naukowcy i reszta świata są niedoinfromowani lub nie wiedzą gdzie szukać, historia której nas uczą w szkołach.. Nie ma nic wspólnego z przeszłością świata. Elo
Dinozaur
7 miesięcy temu
Kraj chce otworzyć muzeum bo znaleźli dinozaury a ja kiedyś znalazłem breche i też chciałem otworzyć Bank i udało się tyle że teraz sam potrzebuje otwarcia ale więzienia
USA
7 miesięcy temu
Znowu oniemieli ????? Czy oni jeszcze potrafia mowic ???????????
bulbul
7 miesięcy temu
Internet wrze.
kokolo
7 miesięcy temu
To zostali jeszcze jacyś naukowcy nie zdębiali i nie oniemiali.
bECpEogH
Darwin
7 miesięcy temu
"Te wykopaliska to część naszej tożsamości kulturowej." Dowód, że Murzyni pochodzą od dinozaurów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić