Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Niemcy. Zrezygnują z czarnych kostek? "Gry planszowe są rasistowskie"

50
Podziel się

Niemiecki wydawca jednej z gier planszowych planuje wyeliminowanie czarnych kostek do gry. Zdaniem firmy, mogą one kojarzyć się z niewolnikami. "Czy gry planszowe mogą być kolonialne i rasistowskie?" – zastanawia się dziennik "Berliner Zeitung".

Niemcy. Zrezygnują z czarnych kostek? "Gry planszowe są rasistowskie"
Czy gry planszowe mogą być rasistowskie? Według niektórych aktywistów - tak. (Pixabay)
bETuNajp

W grze planszowej "Poza Tebami" gracze rywalizują o cenne odkrycia archeologiczne w Egipcie i Mezopotamii i zdobywają punkty za wykłady i wystawy w Europie. Z kolei w "Puerto Rico" każdy staje się kolonistą, wysyłając swoje towary do Hiszpanii jako budowniczy, osadnik, kupiec bądź poszukiwacz. W niemieckich mediach rozgorzała debata na temat rasizmu w planszówkach.

Czarne kostki przypominają niewolników? "Chcemy za to bardzo przeprosić"

"Berliner Zeitung" podaje także przykład przykład gry "Afryka", w której wszyscy poruszają się figurkami po "czarnym kontynencie", aby wydobywać surowce. Niepokojące graczy "ludy koczowniczne" są po prostu przenoszone. Z kolei w "Amazonas" Indianie odgrywają pozytywną rolę – ostrzegają odkrywców przed czającymi się w dżungli niebezpieczeństwami.

bETuNajr

W ostatnim czasie na celowniku aktywistów znalazła się gra "Marco Polo" włoskiego projektanta Daniele Tasciniego. Niektórych graczy uderzył fakt, że robotnicy, których gracz może kupić po drodze symbolizowani są przez czarne kostki. Zinterpretowano to jako nawiązanie do niewolnictwa.

Niemieckie wydawnictwo "Hans in Glück" chce zmienić to w najnowszej odsłonie gry. Poinformowało o tym na swojej stronie internetowej. Podkreślono, że firma przeprasza wszystkie urażone osoby.

Nie było to słuszne i w przypadku nowej edycji oczywiście to zmienimy. (…) Teraz zwracamy jeszcze większą uwagę na takie połączenia także w nowych grach – napisano.
bETuNajx

Czy gry planszowe są rasistowskie? W Niemczech rozgorzała dyskusja

"Berliner Zeitung" zauważa, że podczas lockdownu związanego z pandemią koronawirusa wiele osób odkryło na nowo gry planszowe. Gry strategiczne często polegają na zajmowaniu terenów, wydobywaniu surowców czy osiąganiu zysków. Dziennik zwraca jednak uwagę, że nie we wszystkich planszówkach tło historyczne pokazywane jest z perspektywy Europejczyków.

Na przykład w grze "Księżniczka z Machu Picchu" gracze próbują uratować sanktuarium przed podbojem przez Hiszpanów – pisze "Berliner Zeitung".
bETuNajy

Gazeta stawia także pytanie "czy wszystkie gry planszowe o wczesnokapitalistycznym podziale świata są zatem kolonialne i rasistowskie". Zdaniem dziennikarzy niektóre z nich mogą odtwarzać przebieg historii i poszczególnych mechanizmów "zadziwiająco dokładnie, a przez to pozwalać na wgląd i zmianę perspektywy". Przykładem ma być gra "Kolonia", która stanowi podróż przez 500 lat historii Ameryki od czasów Kolumba i jest wykorzystywana na lekcjach w szkołach.

Jeśli więc w "Poza Tebami" skarby sztuki trafiają do Europy, to byłby to czas na grę, w której przyznawane są punkty za udane restytucje – konkluduje "Berliner Zeitung".

Obejrzyj także: Sprawdź, czego nie wiesz o grach i wygraj planszówkę!

bETuNajz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETuNajS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
bidon
5 miesięcy temu
Czyli wartość kolekcjonerska tych gier z czarnymi kostkami czy pionkami wzrośnie tym samym o 1000%.
kaktus
5 miesięcy temu
A od przyszłego tygodnia zostanie zakazane używanie zwrotu "czarna noc". Że o czarnej de nie wspomnę.
Lolo Partyzan...
5 miesięcy temu
Jeżeli czarny kolor reprezentuje rasizm to co z murzynami? Wszak wedle tej teorii są rasistami od stóp do głów. Przemalować ich aby byli politycxnie poprawni?
bETuNajT
bizon
5 miesięcy temu
Następny krok? Niemcy przestaną malować swoje samochody na czarno?
opal
5 miesięcy temu
Rozumiem tym samym, że celowe umniejszanie roli białej rasy w rozwoju cywilizacji rasizmem nie jest?
binko
5 miesięcy temu
Przeczytałem artykuł i szczęka opadła mi na podłogę.
Radzio
5 miesięcy temu
O ja cie muszę sprzedać czarną sofę bo pójde siedzieć za rasizm
Olo
5 miesięcy temu
Ja prdle
PLL
5 miesięcy temu
Proponuję tym niemiaszkom stanąć kawałek przed murem, rozpędzić się i głową celowac w ten mur... To jedyne wyjście...
Anno
5 miesięcy temu
Niemcy to chory kraj.
Znudzony
5 miesięcy temu
Tzw. poprawność polityczna sięga szczytów absurdu.
Guma
5 miesięcy temu
Przepraszam ale czuję się skrzywdzony uważam że białe kostki są rasistowskie normalnie żenada!!!! A niemcom już w deklach się przewraca od tej poprawności politycznej, zapominają o odszkodowaniach dla Polski i Polaków za drugą wojnę światową jakoś im skleroza wadzi
SzkodaSłów
6 miesięcy temu
Póki rzádzá ci co rzàdzili do tej pory to biedne dziecko sie nie odnajdzie oni już o to zadbajá
bETuNajL
Hahahaha
6 miesięcy temu
A w grze w szachy zmienią się zasady i nie będzie można zbijać czarnych figur
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić