Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Niemiecki minister apeluje do polskiego rządu. Chodzi o granice

7
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Niemiec zaapelował do rządzących w Polsce i Czechach, by w pełni otworzyli granice. - Europa żyje z tego, że jest Europą bez granic - przyznał Heiko Maas.

Niemiecki minister apeluje do polskiego rządu o zniesienie ograniczeń na granicach
Niemiecki minister apeluje do polskiego rządu o zniesienie ograniczeń na granicach (Getty Images)

Maas zwrócił się do Czechów i Polaków podczas otwarcia granicy niemiecko-luksemburskiej. - Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości - mówił, cytowany przez polsatnews.pl.

Zatrzymamy kontrole na granicy z Danią w ciągu kilku najbliższych dni, a od 15 czerwca nie będzie już więcej kontroli na granicach z Francją, Austrią i Szwajcarią - informował niemiecki minister spraw zagranicznych.

Zobacz także: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Kontrole na granicach. Kiedy polski rząd zniesie ograniczenia?

Póki co nie wiemy, kiedy na polskich granicach nie będzie już żadnych przeszkód. Na razie ministerstwo spraw wewnętrznych informowało tylko, że ścisłe kontrole na granicach są przedłużone do 12 czerwca.

Polsat News podaje, że Czesi nie rozmawiają z Niemcami ws. otwarcia granic bez kontroli. Premier Czech Andrej Babisz stwierdził, że sytuacja w Niemczech nie jest jeszcze wystarczająco stabilna.

Kto może swobodnie przekraczać granice?

Jak czytamy na stronie internetowej gov.pl, "w zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:

  • obywatele RP;
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
  • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
  • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
  • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
  • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy: 1. wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub 2. przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
fakt
rok temu
Może tak Czesi oaddzą Polsce zaolzie i Trzyniec który zajeli w 45 jak Polska była osłabiona wojną ,przypomnę że o dziś w Trzyńcu rozmawia się w jezyku Polskim
Przypominam
2 lata temu
Niemcy już otwierali granice w 1939r.
polok
2 lata temu
niech niemcy zakaszą rekawy i do roboty przy szparagach, truskawkach, Polacy są wolnym narodem, a nie niewolnikami,w niemczech, holandii
@lo
3 lata temu
A co Niemcy mają do otwierania granic na kontynencie europejskim? Niech Niemcy decydują za siebie. Inne państwa w Europie same zadecydują kiedy otworzyć swoje granice, stosownie do sytuacji i potrzeb. Widocznie inne państwa nie mają jeszcze takiej potrzeby. A Niemcy do roboty mają u siebie bardzo dużo rąk, bo tu tylko o tanią siłę roboczą chodzi i interes Niemiec.Reszta krajów kontynentu europejskiego się nie liczy.
axel
3 lata temu
Granicy z Niemcami już nigdy nie otwierać !!!
Gość
3 lata temu
Szparagi w Niemczech są do zebrania Tusk zapewniał że tak dowali dla Polaków że będą za grosze robić u aryjskiego pana
Hans
3 lata temu
To niech zaapeluje do Austrii żeby granice z Włochami tez otworzyli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić