o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Kontrole na polskich granicach przedłużone. Do kiedy? Ministerstwo podało datę

4
Podziel się

Polska postanowiła przedłużyć kontrole na granicach kraju o następne 30 dni - do 12 czerwca 2020 roku. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał już nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa.

Kontrole pozostaną na granicach na dłużej
Kontrole pozostaną na granicach na dłużej (Getty Images)
bDYAxxQR

Jak czytamy na stronie internetowej gov.pl, granice będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą prowadzone na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami, Słowacją, a także w portach morskich i na lotniskach.

Przy wjeździe do Polski wciąż obowiązują ograniczenia dla cudzoziemców. Jak podaje MSWiA, przekraczać granicę państwową mogą:

  • obywatele RP;
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
  • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
  • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
  • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
  • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy: 1. wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub 2. przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
bDYAxxQT
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. "To kompletnie bez znaczenia"

bDYAxxQZ

Gdzie można przekraczać granicę?

MSWiA przypomina, że "granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami - 18, ze Słowacją - 5, z Niemcami - 16, z Litwą- 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDYAxxRu
KOMENTARZE
(4)
panna
12 miesięcy temu
ale się rządzącym poszczęściło. Pod płaszczykiem Corony cofneli Polskę do czasów żelaznej kurtyny. W głowie się nie mieści ile złego może zrobić nieodpowiedni człowiek na odpowiedzialnym stanowisku. I jak łatwo nierozumny naród kupić
Ech
12 miesięcy temu
Hah, I ta kontrola bedzie przedluzona o kolejny I kolejny I nastepny miesiac, jest możliwe że do konca roku albo dluzej bo to wstep tylko, o to chodzi że pod przykrywka wirusa jeśli juz jest, przywrocic granice w pl , izolacja bedzie powolutku calkowita, to poczatek konca swobodnego przemieszczania, taki plan zapewne ma rzad.
Pytek
12 miesięcy temu
LUBAWKA;JAKUSZYCE ZERO POLSKIEJ KONTROLI
bDYAxxRv
Hans
12 miesięcy temu
Niech lepiej skrócą sobię zera na kontach. Banda chamów i złodziei. Po niemieckiej stronie nie ma kontroli, tylko tutaj jakieś cyrki przy wjeździe do Polski. Lepiej niech ściągną następny węgiel z Kolumbii... cały ten wirus to ściema. Teraz nagle w kopalni jest.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić