Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niesamowite odkrycie w Meksyku. Najstarsza i największa budowla Majów

20

W Meksyku odkryto największą i najstarszą znaną konstrukcję zbudowaną przez starożytną cywilizację Majów. Kolosalna prostokątna platforma została wzniesiona między 1000 a 800 p.n.e. w stanie Tabasco i prawdopodobnie była świątynią.

Odkryto najstarszą budowlę wzniesioną przez Majów.
Odkryto najstarszą budowlę wzniesioną przez Majów.

Naukowcy podzielili się swoim odkryciem w środę na łamach czasopisma "Nature". Ogromna budowla, w przeciwieństwie do znanych wcześnie piramid Majów z Tikal w Gwatemali lub Palenque w Meksyku, nie była zbudowana z kamienia, lecz z gliny. Prawdopodobnie była świątynią służącą do odprawiania masowych rytuałów lub obserwacji astronomicznych.

Budowla znajduje się w Aguada Fénix w pobliżu granicy z Gwatemalą. Przez lata skrywały ją ziemia i zarośla, przez co była niezauważana przez archeologów. Konstrukcja miała 1400 metrów szerokości, 400 długości i od 10 do 15 metrów wysokości. Całkowita powierzchnia jest większa od Wielkiej Piramidy w Gizie zbudowanej 1500 lat wcześniej w Egipcie

Nie znaleziono żadnych śladów rzeźb i ozdób, świadczących o wysokim statusie. Naukowcy przypuszczają, że kultura Majów na tym wczesnym etapie była bardziej wspólnotowa, a dopiero później rozwinęła się nierówność i hierarchia.

Zobacz także: Skarb pod podłogą. Naukowcy zadziwieni odkryciem

Jest prawdopodobne, że wiele osób z okolicznych terenów zgromadziło się na specjalne okazje, być może związane z cyklami kalendarzowymi. Rytuały prawdopodobnie dotyczyły procesji wzdłuż grobli i na prostokątnym placu. Ludzie złożyli także obiekty symboliczne, takie jak jadeitowe topory w centrum płaskowyżu - mówi Takeshi Inomata z University of Arizona, kierujący zespołem badającym budowlę.

Odkrycia dokonano za pomocą lidaru (Light Detection and Ranging). To zaawansowana technologia skanowania laserowego wykonywanego z powietrza. Metoda działa na zasadzie radaru i pozwala tworzyć mapy terenu w 3D. Może penetrować wodę, zarosła czy grube warstwy ziemi. W ostatnim czasie metoda jest często wykorzystywana, ponieważ odsłania przed naukowcami miejsca i artefakty, które trudno zauważyć gołym okiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić