Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Niesamowite odkrycie pod Ścianą Płaczu. Było tam przez 2 tys. lat

265

Studenci z Jerozolimy odkryli pod Ścianą Płaczu trzy małe komnaty pochodzące z czasów starożytnego. Wykute w skale pomieszczenia mają ponad 2 tys. lat.

Pod Ścianą Płaczu odkryto trzy starożytne komnaty.
Pod Ścianą Płaczu odkryto trzy starożytne komnaty. (YouTube)

W Jerozolimie dokonano niesamowitego odkrycia archeologicznego. Studenci pracujący pod kierunkiem archeologa Baraka Monnickendama-Givona z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności natknęli się na starożytne komnaty.

Trzy małe pomieszczenia są wykute w skale i liczą sobie około 2 tys. lat. Znajdują się na trzech poziomach, które łączą skalne schody. Oprócz tego natrafiono na niewielki dziedziniec.

W podziemnych komnatach znajdują się dobrze zachowane przedmioty i ozdoby. Ściany wszystkich trzech pokojów są misternie rzeźbione. Natrafiono również na fragmenty glinianych lamp, które umieszczano we wnękach pomieszczeń.

Zobacz także: Ukryli je w Ścianie Płaczu. Teraz władze mają poważny problem

Pokoje mogły służyć jako magazyn żywności w budynku, który nie został zachowany. Archeolodzy podejrzewają, że mogło to być także miejsce do przygotowywania posiłków dla pielgrzymów i kapłanów z pobliskiej świątyni.

Bogactwo tego znaleziska daje nam wgląd w codzienne życie mieszkańców starożytnego miasta. Znaleźliśmy między innymi naczynia do gotowania wykonane z rafinowanej gliny; dziesiątki lamp naftowych wykonanych z gliny; kamienny kubek i fragment naczynia używanego do czyszczenia rąk i utrzymywania wody używanej do niektórych rytuałów oczyszczenia w czasach Świątyni - powiedział archeolog Monnickendam-Givon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić