Wałbrzych. Niesamowite odkrycie podczas budowy nowego odcinka S3

36

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w trakcie budowy drogi S3 odkryto tunel. Jest to prawdopodobnie sztolnia z początku XX wieku. Prace nie zostały przerwane.

Wałbrzych. Niesamowite odkrycie podczas budowy nowego odcinka S3
Odkrycie drogowców (GDDKiA)

Do odkrycia doszło na początku kwietnia podczas drążenia tunelu. Robotnicy natknęli się na tunel i fragment torów. Jest to prawdopodobnie sztolnia pochodząca z początku XX wieku.

Niezwykłe znalezisko na budowie

Rzeczniczka wrocławskiego oddziału GDDKiA Magdalena Szumiata poinformowała PAP, że odkrycia dokonano w okolicach Starych Bogaczowic. Stare wyrobisko ma około 1,5 metra szerokości i 2 metry wysokości.

Rzeczniczka dodała, że trudno określić dokładną datę powstania sztolni. Według archiwalnych map z 1914 wiadomo, że w tamtejszych rejonach poszukiwano węgla. To pozwala mniej więcej oszacować wiek znaleziska.

Zobacz także: Góra Grabarka na Podlasiu. Miejsce, które chroniło przed epidemią
W historii górnictwa Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego nie ma informacji o udokumentowaniu i eksploatowaniu w tym rejonie pokładów węgla kamiennego. Na tej podstawie można wnioskować, że odkryta sztolnia drążona była między 1914 a 1929 r. - podała Szumiata.

Odkrycie sztolni nie przerwało prac na budowie - te idą zgodnie z planem. W Starych Bogaczowicach, przy użyciu materiałów wybuchowych, jest drążony najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie na S3 Bolków - Kamienna Góra, kwiecień 2021 r.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić