Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Sensacja w Afryce! Takiego Odkrycia nie było od 100 lat

37
Podziel się:

Archeolodzy ogłosili odkrycie liczącego 3500 lat, zaginionego złotego miasta. Odkopano je w Luksorze w Egipcie. Miasto powstało za panowania faraona Amenhotepa III, który był dziadkiem słynnego władcy Tutanchamona!

Sensacja w Afryce! Takiego Odkrycia nie było od 100 lat
Odnalezione miasto (YouTube)

Archeolodzy ogłosili odkrycie 3500-letniego "zaginionego złotego miasta", które zostało zbudowane przez dziadka władcy Tutanchamona i może być najważniejszym znaleziskiem od czasu odkrycia okazałego grobowca tego faraona, prawie sto lat temu.

Masywna konstrukcja obejmuje drogi, osiedla, piekarnie, warsztaty, a nawet pochówki. Archeolodzy datowali miasto za pomocą hieroglifów znalezionych na ceramice i pieczęci króla Amenhotepa III na cegłach.

Osada, odkryta w południowym mieście Luksor, jest największym starożytnym miastem odkrytym w Egipcie i jest pełna dzielnic, ulic i systemów bezpieczeństwa. Została zbudowana przez króla Amenhotepa III, który rządził około 1390 roku p.n.e.

Jeden obszar w mieście to obszar administracyjny otoczony zygzakowatym murem z tylko jednym wejściem. Projekt działał jak system bezpieczeństwa, pozwalając mieszkańcom kontrolować wchodzenie i wychodzenie z zamkniętych obszarów.

Zdaniem ekspertów, jest to szczególne odkrycie

Wiele zagranicznych misji szukało tego miasta i nigdy go nie znalazło - mówi Zahi Hawass, egiptolog.
Odkrycie tego zaginionego miasta jest drugim najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobu Tutanchamona - powiedziała Betsy Brian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore w USA.

Archeolodzy odkopali dobrze zachowane miasto, które miało prawie kompletne ściany i pomieszczenia wypełnione narzędziami używanymi w życiu codziennym, a także pierścieniami, skarabeuszami, kolorowymi naczyniami ceramicznymi i cegłami z gliny z pieczęciami kartuszu Amenhotepa.

Ulice miasta są otoczone domami ... niektóre z ich murów mają nawet trzy metry wysokości - powiedział Hawass.
To kolejny dowód na intensywną działalność miasta polegającą na wytwarzaniu dekoracji zarówno do świątyń, jak i do grobowców - stwierdzili archeolodzy.

Miasto leży pomiędzy świątynią Ramzesa III w Medinet Habu i świątynią Amenhotepa III w Memnonie. Na północ od osady odkryto duży cmentarz, którego rozmiar nie został jeszcze ustalony.

Wykopaliska rozpoczęły się 7 miesięcy temu, ale mimo ogromnego sukcesu w postaci odkrycia miasta, archeolodzy zamierzają szukać dalej.

Misja oczekuje odkrycia nietkniętych grobowców wypełnionych skarbami - podano w oficjalnym oświadczeniu.

Wygląda więc na to, że ten rok będzie przełomowy pod względem starożytnych odkryć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Odkrywca
2 lata temu
Ja też kiedyś odkryłem teściową w łóżku zamiast mojej żony i nikt i tym nie pisal
Wolf
2 lata temu
Niesamowite odkrycie gratulacje czekamy na kolejne znaleziska i grobowce pełne skarbów
Real
2 lata temu
Oni mają najwięcej zabytków ze wszystkich nacji i większość tego jeszcze pod ziemią. Tylko że może obecnie do nich przyjechać turysta zaszczepiony a taki będzie się słaniał na nogach bo trawił go będzie covid w czystej postaci :) Więc nikt do nich już nie przyjedzie w tej pandemii ! Więc odkopią to a następnie ich covid na chmurę przeniesie a piasek ponownie zasypie tobich państwo :) Taką mają przyszłość !
Azzim
2 lata temu
Może wreszcie znajdzie się ktoś odważny i udowodni coś, o czym już dawno wiadomo, ale skostniałe środowisko akademickie boi się wyjść ze swojej skorupy. Od początku pomagali nam Obcy.
Xyz
2 lata temu
Jakby zdjęcie przyciął o horyzont, to można byłoby sensację zrobić z odkrycia przez łazik życia na Marsie...
Pajppiptypajp
2 lata temu
Według tego artykułu to Amenhotep sam zbudował to miasto, cegiełka po cegiełce ulica po ulicy własnymi rękoma. Myślę raczej że był tym który polecił zbudować a nie Bobem budowniczym
Karambol
2 lata temu
Jak to jest odkopane to tu mi czołg jedzie! Przecież widać po horyzont, że to tam stało od dziada, pradziada. Każdy lokale się tam bawiły wychowanego.
baltazar
2 lata temu
Gdzie jest Wielki Labirynt? Dlaczego władze Egiptu i Hawass nie pozwalają go odkopać? Czego się boicie? Jak się okaże, że cywilizacja pochodzi z kosmosu to trudno i tak się kiedyś dowiemy.
Ktoś
2 lata temu
Kiedyś najechali,mordowali, podporzadkowali,potem zasypali. Teraz odkopali i mowia wow! sensacja!!! 😳
Adikszczecin
2 lata temu
Ciekawe że pokazują nam gruzowiska albo kości, ale ukrywają języki i technologie tamtejszych cywilizacji. To jest jakaś propaganda by udowodnić że nie ma życia pozaziemskiego i my zostaliśmy wybrani przez Boga by unowocześniać świat a od 5000 technologii poziom się nie zmienił tylko ułatwiają sposoby i metody tych technologii które odkopują w ziemii tak jak na wysypisku. Ostatnio pokazywali metody klonowania i kopiowania dna że zwierzęta kopiowania to zabawa w porównaniu do człowieka. Teoretycznie mogliby skopiować każdego wielkiego człowieka wykopanego na cmentarzu albo kogoś o kim się nic nie wie w ziemii na pustkowiu. i na końcu pozostaje liczenie czasu bo okazać się może że te osoby z podręczników i internetu to są przedstawiciele krajów i sekt zwycięskich i kontrolujących świat a reszta to wypełniacze dla propagandy że wszystko dla wszystkich i po równo. Mi się wydaje że to może być teraz średniowiecze okres ostatnich kilku lat Kazimierza Wielkiego ~~ 1370 albo i starożytność w okresie Kleopatry Cezara i Marka Antoniusza w okresie Rzymu, by ludzi nie wprowadzić do psychiatryków i na ulicę.
Zen
2 lata temu
Lepianki to możliwości techniczne fellachów. Tzw. archeolodzy próbują połączyć to odkrycie z piramidami 😃
Inga
2 lata temu
To odkrycie jest fantastyczne. Ale o czymś innym- władcy Egiptu budowali sobie niedostepne hrobowce- piramidy, żeby nikt im nie zakłócał spokoju, a nie po to,żeby teraz przez pychę współczesnych ludzi Ich wywlekać i przenosić w niby lepsze miejsce. To jest barbarzyństwo i arogancja. Ich miejsce jest tam, gdzie byli pochowani.
Rafal
2 lata temu
Historia Egiptu jest w jakims stopniu ukrywana przez część grona archeologów nie mówią prawdy o wszystkich znaleziskach i odkryciach np.trójkątny granitowy szczyt który powinien znaleźć się na szczycie wielkiej piramidy a nie zalegac w muzeum jak i czemu nic nie mowaia o wymazanej jednej lini dynastii Faraonów którzy z wyglądu przypominali dzisiejszych afrykanczykow .
Muzykant
2 lata temu
Cos ich nagle zabilo.wszystko zostawili i znikneli.moze jakas grypa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić