Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Niespodziewane spotkanie w lesie. Leśniczy ma jedną radę

64
Podziel się:

Wprawdzie w górach od kilku dni panują zimowe warunki, ale niektóre niedźwiedzie wciąż są aktywne i spotykane na leśnych drogach. -Lepiej im teraz w drogę nie wchodzić - tłumaczy leśniczy z Nadleśnictwa Baligród.

Niespodziewane spotkanie w lesie. Leśniczy ma jedną radę
Wprawdzie w górach od kilku dni panują zimowe warunki, ale niektóre niedźwiedzie wciąż są aktywne i spotykane na leśnych drogach. (lasy.gov.pl)

Leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie) tłumaczy, że niedźwiedzie są już mocno otłuszczone, ale tylko niektóre położyły się w swych gawrach.

Są i takie, co jeszcze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem. W okolicach Wołkowyi i Polanek w ostatnich dniach spotykałem dwie niedźwiedzice – jedna z dwójką, druga z trójką młodych, tegorocznych niedźwiadków. Lepiej im teraz w drogę nie wchodzić - tłumaczy leśniczy.

Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany zaobserwowano w niedzielę tropy tylko dwóch niedźwiedzi, reszta prawdopodobnie już ułożyła się na spoczynek. Również leśnicy z Cisnej tego dnia zaobserwowali tropy kilku osobników.

W poprzednich latach niedźwiedzie były aktywne prawie do końca grudnia.

Niedźwiedzie nigdy nie przesypiają całej zimy, ale w dłuższą drzemkę zapadają, gdy w górach leży około jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera. Wtedy zaszywają się w przygotowanych wcześniej gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydają na świat potomstwo.

Szacuje się, ze w lasach regionu bytuje około 200 tych zwierząt. Są wszystkożerne, przez cały sezon letni i jesienny gromadzą zapasy na zimę.

Niedźwiedzie brunatne to największe drapieżniki lądowe w Polsce. Jeden osobnik może osiągać nawet 2,5 m długości, a ciężar jego ciała przekroczyć 300 kg. Mimo dużych rozmiarów, na krótkich odcinkach niedźwiedź może biec z prędkością nawet 65 km/h. Potrafi też pływać i wspinać się wysoko w górach. Jest wszystkożerny, ale najczęściej zjada rośliny.

Jego menu zmienia się w ciągu roku, późnym latem żywi się głównie malinami i owocami borówki czarnej (czarnej jagody). W Polsce niedźwiedzie możemy spotkać w Karpatach.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać kolęda w czasie COVID-19? „Nie będzie na pewno chodzenia od drzwi do drzwi”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
He he
10 miesięcy temu
Wina Tuska
Hubert
10 miesięcy temu
Odstrzelić i nie będzie niebezpieczeństwa . I warto dodać że niedźwiedzie lubią zjadać swoje ofiary żywcem a człowiek nie stanowi wyjątku .Miś jest fajny dopóki nie uzna ciebie za jedzenie :) . To jest cała prawda o niedźwiedziach , niestety..
Kali
10 miesięcy temu
Lepiej im teraz w drogę nie wchodzić - tłumaczy leśniczy. WTF! A kiedy lepiej im wchodzić?
66Metro
10 miesięcy temu
A ja myślałem, że najbardziej drapieżne zwierzęta w Polsce to Jaro i jego banda.
Jagoda
10 miesięcy temu
Nie wiem dlaczego ale nieustannie zadziwia mnie że miśki żywią się malinami i jagodami. To ile one muszą tego zjeść żeby osiągnąć wagę 300kg i zgromadzić tłuszcz na zimę?🤗🥰
ztk
10 miesięcy temu
Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy.Może powinni fotografować Harvestery pracujące na okrągło i rabunkowo wycinane lasy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta.Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
wojtas
10 miesięcy temu
A niedźwiedzie się je ?
BAĆ SIĘ I UCI...
10 miesięcy temu
Przyjdzie ze wschoda większy MISZKA !
Zalewa
10 miesięcy temu
Po co chronić wilki niedzwiedzie i dziki skoro masowo wycina się lasy ? Niedługo to wszystko przyjdzie na Wiejską po zasiłki
sPOKOjnejnocy
10 miesięcy temu
gdyby Tuskowi i jego wspólnikom z PO SLD i PSL udało się Polakom lasy ukraść i za grosze opchnąć, co w grudniu 2010 r próbowali zrobić, to by teraz takich problemów, nie było
alleluja i do...
10 miesięcy temu
Rząd się musi modlić
~~~~~~~prawda
10 miesięcy temu
NAJWIĘKSZYM DRAPIEŻNIKIEM i zarazem WIRUSEM JEST NIEJAKI TUSKI JEGO PObratymcy ROZSZARPUJĄ POLSKĘ na wszystkie strony ????
Greta thunber...
10 miesięcy temu
No nie Hał derju nie może być śnieg w grudniu i zwierzątka zamiast w zoo to sobie hasają w lesie!
Przyłębska
10 miesięcy temu
Po prostu należy stanowczo odmawiać sprzedaży niedźwiedziom kawy na stacjach benzynowych . Taka sprzedaż w grudniu jest niekonstytucyjna .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić