Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

"Niestety, zaczął się czas". Leśnicy pokazali zdjęcia

22
Podziel się:

Połowa sierpnia to czas, kiedy zaczynają się odloty bocianów z naszego kraju na zimowiska. To dobitny sygnał, że nieuchronnie zbliża się jesień... Lasy Państwowe pokazały, jak pierwsze ptaki oddaliły się 257 km od rodzinnego gniazda i przyleciały do kraju Saksonia-Anhalt w Niemczech.

"Niestety, zaczął się czas". Leśnicy pokazali zdjęcia
Zaczyna się sezon bocianich odlotów (Twitter)

Jak przekazały Lasy Państwowe, na swój pierwszy nocleg w trakcie odlotu na zimowisko, bocian o imieniu Bodzio z miejscowości Bolewice wybrał Rezerwat Ptaków Fiener Bruch w kraju związkowym Saksonia-Anhalt w Niemczech.

Bociek przyleciał do Niemiec

Dzięki GPS-trackerowi, który ptak miał na sobie, leśnikom udało się ustalić, jak dokładnie wyglądała jego podróż. Bociek wyleciał z Bolewic w województwie wielkopolskim, przeleciał w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, po czym przekroczył naszą zachodnią granicę.

Przeleciał nad Berlinem, po czym doleciał do swojego pierwszego przystanku na trasie. Jak wynika z radarów, ptak pokonał odległość 257 kilometrów. Potem ma wyruszyć w dalszą podróż. - Wszystkim bocianom życzymy bezpiecznej podróży na zimowiska - piszą leśnicy.

Sezon odlotów bocianów

Większość z bocianów opuści nasz kraj w drugiej połowie sierpnia. "Startują instynktownie, gdy ziemia jest nagrzana i występują tzw. prądy wstępujące. Pokonują nawet 250 kilometrów dziennie" - wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej Ireneusz Kaługa, prezes Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian".

Wylot ptaków poprzedzają tzw. bocianie sejmiki. Jak tłumaczy Kaługa, bociany muszą się zgromadzić przed odlotem, bo przemieszczają się też w gromadach. Pojedyncze ptaki nie mają szans, by samotnie przelecieć tak długi dystans.

Spędzają zimę w Afryce

Ze swoich letnich lęgowisk w Europie bociany białe rozpoczynają lot na południe w sierpniu i wrześniu, kierując się do Afryki. Tam spędzają zimę na sawannie od Kenii i Ugandy na północy po Kraj Przylądkowy w RPA na południu. Na zimowiskach tworzą duże stada, które mogą przekroczyć tysiąc osobników.

Niektóre ptaki kierują się na zachód do zachodniego Sudanu i Czadu i mogą docierać do Nigerii. Wiosną ptaki powracają na północ; przelatują od Sudanu po Egipt pomiędzy lutym i kwietniem. Pod koniec marca i w kwietniu powracają do Europy po trwającej około 49 dni wędrówce.

Pierwsze bociany pojawiają się w polskich gniazdach ponownie około 25 marca, główna fala osiedla się do 10 kwietnia. "Bociany po ponownym przylocie do Polski same szykują sobie optymalne miejsca na siedlisko, więc pomoc ludzka nie zawsze jest im potrzebna" - przekonuje Kaługa.

Zobacz także: Nawet pół tysiąca bocianów na polu. Niecodzienny widok sejmiku na Lubelszczyźnie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Popo ważnie
miesiąc temu
Wnuczki się przejmuj o kto braciszka lub siostrzyczkę przyniesie, polecą i przyniosą, bociany nie uciekajo
8787
miesiąc temu
Nie mają lekko. Ogromna odległość.Na dodatek po drodze łobuzy "dla sportu" strzelają do nich w Hiszpanii ze strzelb, a w Afryce z łuków
Helmut
miesiąc temu
Zeby tylko nie zarazil sie ,,Niemiecka Demokracja,,
Astra
miesiąc temu
Uwielbiam te ptaki
Palacz
miesiąc temu
Jak jest zima to musi być zimno, pani kierowniczko.
Ropuch
miesiąc temu
No to żaby odetchną.
kolo
miesiąc temu
Bociany w długą a węgla ni ma..
gosc
miesiąc temu
Czyli sezon polowań na wędrowne ptaki ROZPOCZĘTY! Włosi na południu strzelają dla rozrywki do Boćków, w Libanie podobnie. Możemy Boćki kochać, chronić, budować gniazda itp. ale z zabójcami (myśliwymi) nie wygramy.
._.
miesiąc temu
Lech Kaczyński przeprosił Tuska za "dziadka z Wehrmachtu" w debacie telewizyjnej i odciął się od działań Kurskiego, który został przez sąd partyjny wykluczony z PiS. Ten, po decyzji sądu koleżeńskiego, stwierdził, że "popełnił pomyłkę, a nie dopuścił się oszczerstwa". Później odwołał się o tej decyzji i po wygraniu wyborów przez Lecha Kaczyńskiego powrócił do PiS. - Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi - takie słowa miał wypowiedzieć sam Kurski
observer
miesiąc temu
Polska idzie dziś drogą Wielkiej Brytanii, co może zakończyć się Polexitem. – Gdy jakimś krajem rządzą nieodpowiedzialni ludzie, wszystko jest możliwe. Pamiętajmy, że na oceny Unii może wpłynąć propaganda. Telewizja Kurskiego już teraz sączy jad na temat Unii i coraz bardziej podsyca antyunijne nastroje
oil
miesiąc temu
Przez lata żaden kolejny rząd nie zdecydował się sprzedać udziałów w polskich firmach paliwowych zagranicznym firmom — choć chętnych było wielu, zwłaszcza z Rosji. Wyłom w tej polityce robi rząd PiS, akurat ten, który niezależność energetyczną ma na sztandarach. Po zakupie Lotosu przez Orlen, węgierski państwowy koncern paliwowy MOL odkupi część stacji Lotosu. Z kolei Saudowie z giganta paliwowego Saudi Aramco przejmą dużą część udziałów w nowoczesnej rafinerii Lotosu. politycy PiS przekonują, że wyprzedaż Lotosu była konieczna, bo inaczej zła Unia blokowała fuzję. Nie mówią jednak dwóch rzeczy. Po pierwsze, na stole był konkurencyjny projekt integracji Lotosu z gazowym PGNiG — tej fuzji Komisja Europejska nie musiałaby akceptować, bo żaden z tych koncernów nie działa poza Polską, w odróżnieniu od Orlenu obecnego m.in. w Niemczech, Czechach i na Litwie. W dodatku — jak wynika z informacji "Stanu po Burzy" — to sam Orlen zaproponował Komisji Europejskiej drastyczny rozbiór Lotosu, byle tylko dostać zgodę na fuzję. To dlatego, że Danielowi Obajtkowi palił się grunt pod nogami i musiał pokazać sukces prezesowi Kaczyńskiemu.
MON
miesiąc temu
Transport amunicji, który się rozbił w Grecji, należał do polskiej firmy handlującej bronią Samolot An-12, który w połowie lipca rozbił się w Grecji, przewoził polską amunicję. Za transportem stała rodzima firma handlująca bronią — Metalexport-S — donosi portal Detektor.
gold
miesiąc temu
Niemcy w ostatnich tygodniach wykupują złoto w naszym kraju i wracają z nim do domu. "Obserwujemy ostatnio znaczący wzrost zakupów złota przez obywateli Niemiec, którzy przyjeżdżają specjalnie do Polski, by kupować produkty z tego kruszcu" — informuje Mennica Skarbowa.
...
miesiąc temu
Słona woda w Odrze pod Głogowem. Do rzeki miała dostać się z państwowego zakładu Od 29 lipca do 10 sierpnia do Odry w okolicach Głogowa trafiały spore ilości słonej wody. Jak ustalił poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys, mają one pochodzić z flotacji rud metali i trafiły do rzeki ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Poinformował również, że w tym przypadku obowiązków miały nie dopełnić Wody Polskie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić