Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej

23
Podziel się:

Nietypowe znalezisko w gminie Dzierzkowice (woj. lubelskie). W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. Jak się okazało odkryty przedmiot to część maszyny z czasów II wojny światowej.

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej
W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. (Facebook, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego)

Pan Mateusz podczas prac na polu w gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim zauważył, że z brzegu rzeki Wyżnica wystaje kawałek, jak to określił "żelastwa". W odkryciu pomógł niski stan wody w rzece. Po oczyszczeniu okazało się, że jest to część silnika samolotu z czasów II wojny światowej.

O nietypowym znalezisku poinformowano Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego. Dr Dominik Szulc tłumaczy, że metalowym elementem okazał się potężny cylinder lotniczy silnika gwiazdowego, zapewne stałego. Był to wielocylindrowy silnik spalinowy, tłokowy, w którym cylindry umieszczone były promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silniki gwiazdowe posiadały od 3 do 9 cylindrów, zawsze jednak ich liczba była z przyczyn technologicznych nieparzysta.

Odnaleziony artefakt bez wątpienia powiązać można z lotniskiem sowieckim, tym bardziej, że to zlokalizowane było na okolicznych łąkach. Mieszkańcy Nasze Dzierzkowice mówią, że nie jeden samolot radziecki uległ w tym miejscu katastrofie podchodząc do lądowania. Z pewnością u innych nie brakowało uszkodzeń bojowych oraz awarii -wyjaśnia dr Dominik Szulc.

W okresie II Wojny Światowej potentatami w produkcji silników gwiazdowych były ZSRR oraz USA. Nie oznacza to jednak, że odnaleziony element silnika musiał pochodzić z maszyny radzieckiej, gdyż tylko w latach 1943-1945 Stany Zjednoczone przekazały Sowietom w ramach tzw. Lend-Lease Act ok. 16 tys. samolotów różnych typów napędzanych silnikami gwiazdowymi.

Wstępne oględziny sugerują, że cylinder nie nosi śladów katastrofy lub uszkodzenia bronią przeciwnika. Mógł on ulec awarii i po ew. próbie naprawy porzucono jego obudowę. Zwłaszcza że na cylindrze brakuje pokryw zaworów (jakby zostały intencjonalnie zdjęte), nie zachowały się także same zawory, tłok i dwa popychacze.

Znalezisko prawdopodobnie jeszcze w 2021 r. trafi do planowanej przez Wojciecha Wilka - Burmistrza Miasta Kraśnik izby pamięci, która ma powstać przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku.

Zobacz także: Musieli przerwać budowę apartamentowca. Tajemnicze odkrycie w Lublinie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Emeryt
rok temu
ZSRR kupił w 1935 roku licencję amerykańskiej firmy Pratt&Whitney na gwiaździste silniki lotnicze, a następnie doskonalił ich konstrukcję jako silniki serii ASz które produkowano m.in. w Polsce aż do lat dziewięćdziesiątych. Jednocześnie kupiono licencję szwajcarskiej firmy Hispano - Suiza na produkcję rzędowych silników lotniczych.
Jao
rok temu
Nie wierzę, że autor tego tekstu miał tak mało czasu, że nie starczyło na sięgnięcie do Wikipedii żeby się dowiedzieć co to ten silnik gwiazdowy i ile może mieć cylindrów. Odnoszę wrażenie, że dziennikarze wyginęli. Zastąpili ich chłopcy po nowej maturze, wychowani na youtube, zwłaszcza na cyklu matura to bzdura.
emil
rok temu
pewnie i tak mu zrobią nalot w domu czy czegoś nie schował
heh
rok temu
Na czym polega cylinder lotniczy?! "potężny cylinder lotniczy silnika gwiazdowego,"
Warszawiak
rok temu
Resztę rolnik oddał na złom. I słusznie.
Pstr-a
rok temu
Przepraszam, to komentarz do innego artykułu, dodany tu przez moją nieuwagę...
Pstr-a
rok temu
Widać, że Senior był zmanipulowany przez swojego "Anioła", ale nie sądziłam, że rozum mu odebrało aż do tego stopnia. Miał jedno dziecko, sam spowodował jego utratę zdrowia - ok, nieszczęśliwy wypadek - jak mógł nie zadbać o nie..? Junior jest niepełnosprawny z powodu padaczki, prawdopodobnie nie powinien sam mieszkać. Ale dziadkowie powinni byli przepisać mieszkanie bezpośrednio na wnuka, a nie teraz cyrki, pan Cwynar musi starać się o lokal komunalny dla Juniora! W całej tej sprawie wierzę panom Cwynarowi i Lichtmanowi.
Miecio
rok temu
Jeszcze troche pogrzebie i caly samolot wyciagnie
Ares
rok temu
Cyt. Brakuje pokryw zaworów, jakby zostały INTENCJONALNIE zdjęte. Czyli celowo zdjęte. Kto to pisał?
Ttt
rok temu
Silnik w samolocie...toż to nietypowe....
Ekspert
rok temu
KOWID tam jest
GajowyMarucha
rok temu
Pewnie szukał żony a znalazł cośtam cośtam .
kiper
rok temu
myślałem że wyłowił z rzeki przyrodzenie
Grisza
rok temu
To równie dobrze może być cześć do niemieckiego BMW 801, który był montowany między innymi w FW 180A. Kształt głowicy wskazuje na to. Nie jest to Szwiecow M82. A tak poza tym to silniki gwiazdowe dochodziły do 28 cylindrów (seryjne)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić