o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej

23
Podziel się

Nietypowe znalezisko w gminie Dzierzkowice (woj. lubelskie). W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. Jak się okazało odkryty przedmiot to część maszyny z czasów II wojny światowej.

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej
W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. (Facebook, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego)
bEsgdZoB

Pan Mateusz podczas prac na polu w gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim zauważył, że z brzegu rzeki Wyżnica wystaje kawałek, jak to określił "żelastwa". W odkryciu pomógł niski stan wody w rzece. Po oczyszczeniu okazało się, że jest to część silnika samolotu z czasów II wojny światowej.

O nietypowym znalezisku poinformowano Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego. Dr Dominik Szulc tłumaczy, że metalowym elementem okazał się potężny cylinder lotniczy silnika gwiazdowego, zapewne stałego. Był to wielocylindrowy silnik spalinowy, tłokowy, w którym cylindry umieszczone były promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silniki gwiazdowe posiadały od 3 do 9 cylindrów, zawsze jednak ich liczba była z przyczyn technologicznych nieparzysta.

bEsgdZoD
Odnaleziony artefakt bez wątpienia powiązać można z lotniskiem sowieckim, tym bardziej, że to zlokalizowane było na okolicznych łąkach. Mieszkańcy Nasze Dzierzkowice mówią, że nie jeden samolot radziecki uległ w tym miejscu katastrofie podchodząc do lądowania. Z pewnością u innych nie brakowało uszkodzeń bojowych oraz awarii -wyjaśnia dr Dominik Szulc.

W okresie II Wojny Światowej potentatami w produkcji silników gwiazdowych były ZSRR oraz USA. Nie oznacza to jednak, że odnaleziony element silnika musiał pochodzić z maszyny radzieckiej, gdyż tylko w latach 1943-1945 Stany Zjednoczone przekazały Sowietom w ramach tzw. Lend-Lease Act ok. 16 tys. samolotów różnych typów napędzanych silnikami gwiazdowymi.

bEsgdZoJ

Wstępne oględziny sugerują, że cylinder nie nosi śladów katastrofy lub uszkodzenia bronią przeciwnika. Mógł on ulec awarii i po ew. próbie naprawy porzucono jego obudowę. Zwłaszcza że na cylindrze brakuje pokryw zaworów (jakby zostały intencjonalnie zdjęte), nie zachowały się także same zawory, tłok i dwa popychacze.

Znalezisko prawdopodobnie jeszcze w 2021 r. trafi do planowanej przez Wojciecha Wilka - Burmistrza Miasta Kraśnik izby pamięci, która ma powstać przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku.

Zobacz także: Musieli przerwać budowę apartamentowca. Tajemnicze odkrycie w Lublinie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsgdZpe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Emeryt
3 miesiące temu
ZSRR kupił w 1935 roku licencję amerykańskiej firmy Pratt&Whitney na gwiaździste silniki lotnicze, a następnie doskonalił ich konstrukcję jako silniki serii ASz które produkowano m.in. w Polsce aż do lat dziewięćdziesiątych. Jednocześnie kupiono licencję szwajcarskiej firmy Hispano - Suiza na produkcję rzędowych silników lotniczych.
Jao
3 miesiące temu
Nie wierzę, że autor tego tekstu miał tak mało czasu, że nie starczyło na sięgnięcie do Wikipedii żeby się dowiedzieć co to ten silnik gwiazdowy i ile może mieć cylindrów. Odnoszę wrażenie, że dziennikarze wyginęli. Zastąpili ich chłopcy po nowej maturze, wychowani na youtube, zwłaszcza na cyklu matura to bzdura.
emil
3 miesiące temu
pewnie i tak mu zrobią nalot w domu czy czegoś nie schował
bEsgdZpf
heh
3 miesiące temu
Na czym polega cylinder lotniczy?! "potężny cylinder lotniczy silnika gwiazdowego,"
Warszawiak
3 miesiące temu
Resztę rolnik oddał na złom. I słusznie.
Pstr-a
3 miesiące temu
Przepraszam, to komentarz do innego artykułu, dodany tu przez moją nieuwagę...
Pstr-a
3 miesiące temu
Widać, że Senior był zmanipulowany przez swojego "Anioła", ale nie sądziłam, że rozum mu odebrało aż do tego stopnia. Miał jedno dziecko, sam spowodował jego utratę zdrowia - ok, nieszczęśliwy wypadek - jak mógł nie zadbać o nie..? Junior jest niepełnosprawny z powodu padaczki, prawdopodobnie nie powinien sam mieszkać. Ale dziadkowie powinni byli przepisać mieszkanie bezpośrednio na wnuka, a nie teraz cyrki, pan Cwynar musi starać się o lokal komunalny dla Juniora! W całej tej sprawie wierzę panom Cwynarowi i Lichtmanowi.
Miecio
3 miesiące temu
Jeszcze troche pogrzebie i caly samolot wyciagnie
Ares
3 miesiące temu
Cyt. Brakuje pokryw zaworów, jakby zostały INTENCJONALNIE zdjęte. Czyli celowo zdjęte. Kto to pisał?
Ttt
3 miesiące temu
Silnik w samolocie...toż to nietypowe....
Ekspert
3 miesiące temu
KOWID tam jest
GajowyMarucha
3 miesiące temu
Pewnie szukał żony a znalazł cośtam cośtam .
kiper
3 miesiące temu
myślałem że wyłowił z rzeki przyrodzenie
bEsgdZoX
Grisza
3 miesiące temu
To równie dobrze może być cześć do niemieckiego BMW 801, który był montowany między innymi w FW 180A. Kształt głowicy wskazuje na to. Nie jest to Szwiecow M82. A tak poza tym to silniki gwiazdowe dochodziły do 28 cylindrów (seryjne)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić