aktualizacja 

USA. Nieudana egzekucja skazanego na śmierć

684

W stanie Alabama nie udało się skutecznie przeprowadzić zaplanowanej egzekucji więźnia. Kenneth Smith, skazany za morderstwo, miał otrzymać tzw. zastrzyk śmierci. Strażnicy więzienni nie potrafili go jednak podać. Przez godzinę próbowali wkuć się w żyłę skazanego. Nie powiodło się to, dlatego trzeba będzie wyznaczyć nowy termin.

USA. Nieudana egzekucja skazanego na śmierć
Kenneth Smith został skazany na śmierć za morderstwo na zlecenie (Alabama Department of Corrections)

Pod koniec 2022 roku w USA doszło do kolejnej nieudanej egzekucji. Rozpisują się o tym media w całym kraju. Kenneth Smith miał zostać uśmiercony zastrzykiem, ale strażnicy więzienni nie potrafili wykonać swojego zadania. Przez ponad godzinę szukano żyły i wkuwano się w różne miejsca, zadając skazanemu ogromny ból.

Nieudana egzekucja w USA. Co dalej?

Kenneth Smith w 1988 roku w bestialski sposób zabił Elizabeth Sennett. Zrobił to na zlecenie męża ofiary, który był poważnie zadłużony i chciał otrzymać pieniądze z ubezpieczenia żony.

Smith działał we współpracy z Johnem Forrestem Parkerem. Obaj mężczyźni za morderstwo otrzymali po 1000 dolarów, co dziś byłoby warte około 1400 dolarów (5800 złotych). Zabójcy oraz ich zleceniodawca zostali szybko zatrzymani przez policję. Męża Elizabeth Sennett skazano na dożywocie, a Smitha i Parkera na karę śmierci.

Parkera stracono w 2010 roku. Smith wciąż czeka na wymierzenie kary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Snajper potrzebował minuty na grupę Rosjan. Zabójcza precyzja

Kenneth Smith miał zostać stracony w więzieniu stanowym w Alabamie. Śmiertelny zastrzyk próbowali podać mu strażnicy, którzy jednak nie wiedzieli, jak to zrobić. Jak przekazuje ABC News, pracownicy więzienia wielokrotnie wkuwali się w różne części ciała skazanego. Nie trafiali jednak w żyły, a w mięśnie, co powodowało ogromny ból.

W pewnym momencie strażnicy odwrócili wózek, do którego przywiązany był skazany, tak aby jego stopy były skierowane w stronę sufitu, głowa w stronę ziemi. Chcieli w ten sposób mieć łatwiejszy dostęp do obojczyka. Jednak i to nie pomogło. Po kolejnej próbie skazany zaczął protestować i skarżyć się na ból.

Procedura trwała w sumie 100 minut. Po tym czasie sądowe zezwolenie na wykonanie kary wygasło i egzekucja została przełożona. Państwo będzie musiało ponownie zwrócić się do sądu o wyznaczenie daty egzekucji.

Nie mamy obaw co do zdolności stanu Alabama do przeprowadzania w przyszłości procedur śmiercionośnego zastrzyku. Departament będzie nadal analizował wszystkie procesy, tak jak robi to rutynowo po każdej egzekucji, w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy - podał Departament Więziennictwa Stanu Alabama w oświadczeniu w sprawie Smitha.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić