Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Przełomowe odkrycie. Dwa giganty splecione w śmiertelnym uścisku. Mają 67 mln lat

33
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy odnaleźli szczątki dwóch prehistorycznych gigantów – triceratopsa i tyranozaura. Dinozaury miały paść po stoczeniu ze sobą śmiertelnego pojedynku. Zdaniem naukowców, to odkrycie może całkowicie zmienić nasze postrzeganie obu gatunków.

Przełomowe odkrycie. Dwa giganty splecione w śmiertelnym uścisku. Mają 67 mln lat
Naukowcy odnaleźli szczątki triceratopsa i tyranozaura splecione ze sobą w śmiertelnym uścisku (Newspix)

Badacze odkryli w Stanach Zjednoczonych szczątki dwóch dinozaurów, splecionych ze sobą w śmiertelnym uścisku. Jak podkreślają naukowcy, skamienielina zawiera pierwszy na świecie w pełni zachowany szkielet tyrannosaurusa rexa. Szczątki pochodzą sprzed około 67 milionów lat.

Prehistoryczna walka tyranozaura z triceratopsem. Zachowała się w skałach osadowych

Skamielina triceratopsa została odkryta w 2006 roku w skałach osadowych formacji Hell Creek w amerykańskim stanie Montana. Jednak dopiero teraz udało się ją wydobyć. Okazuje się, że oprócz kości triceratopsa, w skale zatopiony był także szkielet drugiego dinozaura.

Znalezione kości tyranozaura stanowią jedyny odnaleziony dotychczas kompletny szkielet tego zwierzęcia. Szkielet nie jest w pełni rozwinięty. Oznacza to, że był to prawdopodobnie stosunkowo młody osobnik.

Po wydobyciu 14-tonowej skamienieliny, szczątki dinozaurów zostały otoczone gipsem. W ten sposób bezpiecznie czekały na przeprowadzenie badań. Ponieważ szkielety są nadal uwięzione w kamieniu osadowym, można zaobserwować m. in. zarysy ciał dinozaurów.

Dotychczasowa analiza skamieniałości pozwoliła zobaczyć także odcisk skóry triceratopsa, pokazujący jej rzeczywistą strukturę. Widać także, jak zęby tyranozaura zagłębiają się w kręgosłupie triceratopsa. Naukowcy nie mają natomiast pewności co stało się z kończynami dinozaura, które mogą być ukryte głębiej w skamienielinie, ale mogły także zostać zniszczone przez inne prehistoryczne zwierzęta.

Badania szczątków tyranozaura wykazały, że większość jego zębów jest złamana. Pęknięta jest również czaszka dinozaura. Naukowcy chcą przeprowadzić dokładne analizy, aby stwierdzić czy wszystkie te obrażenia zostały poniesione w walce, czy też doszło do nich po śmierci zwierzęcia.

Skamielina tyranozaura nosi również odcisk stopy. Według badaczy ślad ten jest niezwykle podobny odcisku stopy współcześnie żyjących emu. Naukowcy chcą stwierdzić, czy zachowała się zawartość żołądków dinozaurów, która mogłaby być niezwykle cennym źródłem naukowych informacji.

Pierwszy kompletny szkielet T. rexa. Już wkrótce będzie można go zobaczyć

Kompletne szkielety pojedynkujących się dinozaurów zostaną wystawione w North Carolina Museum of Natural Sciences w 2022 roku. Skamieliny zostaną wystawione do oglądania na na kilka lat. Obecnie muzeum buduje nowe laboratorium, SECU DinoLab, w którym będą przechowywane i badane skamieniałości.

Planujemy wykorzystać każdą dostępną innowację technologiczną do ujawnienia nowych informacji na temat biologii T. rexa i triceratopsa. Ta skamielina na zawsze zmieni nasze postrzeganie dwóch ulubionych dinozaurów świata – powiedziała profesor Uniwersytetu Stanu Karolina Północna Lindsay Zanno.

Para dinozaurów została podarowana placówce przez Friends of the North Carolina Museum of Natural Sciences. Organizacja non-profit wykupiła prawa do skamieniałości z prywatnych funduszy oraz dotacji swoich członków. Dzięki temu niezwykłe szkielety będą mogli oglądać wszyscy odwiedzający muzeum.

Pojedynek dinozaurów to wyjątkowe znalezisko. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni naszym darczyńcom za urzeczywistnienie tej niezwykłej przygody, jaką jest oglądanie tych skamieniałości – powiedział przewodniczący Friends of the North Carolina Museum of Natural Sciences Jason Barron.
Zobacz także: Zobacz też: Pierwszy kompletny szkielet tyranozaura trafi do muzeum
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
fakt
rok temu
Kataklizm oznacza nagłą śmierć - to nie armagedon.
Anonim
2 lata temu
Super odkrycie tylko tym się zajmują geolodzy, a nie archeolodzy. Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich. Geologia – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych. A precyzyjnie zwierzakami i roślinkami prehistorycznymi zajmuje się paleontolog.
LOLZ
2 lata temu
Proszę zostawcie to w spokoju to nie jest dobry rok na takie odkrycia
Ino
2 lata temu
Podobno człowiek jest ulepiony z gliny z swiat ma 5 000 lat
Noname
2 lata temu
Autor tekstu uparcie pisze "skamienielina" zamiast prawidłowego "skamielina"...
Gif
2 lata temu
Cały internet aż chóczy. Oniemiałem czytając tą informację. Co ją teraz poczne?
Skeoensi
2 lata temu
Kolejny śmietnik. Ogólnie... Ludzie są żałośni że w to wierzą bez zastanowienia . DINOZAURY NIGDY NIE ISTNIAŁY!!! TO WYMYSŁ CHORYCH DARWINISTÓW. Nie ma żadnych dowodow kulturowych ani historycznych, zero zapisków. Nagle mamy XIX wiek i boom! Dinozaury są. A Dowody kopalne produkowane w chińskich fabrykach. Śmieszne to jest. W potop ludzie nie wierzą mimo że ponad 200 starożytnych przekazów o nim mówi a arkę Noego jeszcze można zobaczyć. Ale w dino które zaprzeczają wszystkiemu już ludzie wierzą.
Joseph.K
2 lata temu
Te 2 prehistoryczne zwierzęta mają zaledwie 900 lat. Nie wiem skąd Amerykanie wzięli ta datę, jak zwykle amerykańska nauka jest bardzo kulawą.
Dino
2 lata temu
Maja teraz zabawę jak w cyrku
He?
2 lata temu
Jak chcą sprawdzić zawartość żołądka w szkielecie? Autor wie co to jest szkielet?
rak67
2 lata temu
Pewnie widziałaś to na filmie w tamtych czasach ludzie jeszcze nie istnieli ach ta reforma stworzyła nam nie douczone dzieci
7UP!
2 lata temu
BOMBA!! znaleźć coś takiego!! :)))
Cynik
2 lata temu
Ulubionych? Przełom? Stuknijcie w czoło! Kogo obchodzi, że dino się ze sobą naparzały jak King Kong z gadami.
kac
2 lata temu
przeszli sami siebie tak mocno nie można się związać...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić