o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Niezwykłe odkrycie. Prześwietlono mumie zwierząt

3
Podziel się

Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea zaprezentowali światu wysokiej rozdzielczości zdjęcia 3D zmumifikowanych zwierząt. Obrazy rentgenowskie kota, węża i ptaka pozwolą dowiedzieć się więcej na temat balsamowania, ale także traktowania zwierząt w starożytnym Egipcie.

Niezwykłe odkrycie. Prześwietlono mumie zwierząt
Naukowcy przeskanowali mumie zwierząt. (YouTube, Swansea University)
bDAzgqCt

Wąż, ptak i kot pochodzą z kolekcji Centrum Egiptu na Uniwersytecie w Swansea. Mumie mają co najmniej 2 tys. lat i choć starożytne teksty sugerują, że były one złożone w ofierze za duszę zmarłego, to tak naprawdę niewiele wiadomo o ich losie.

Naukowcy postanowili prześwietlić zmumifikowane zwierzęta. Użyto do tego skanerów mikro CT, które generują obrazy 3D o rozdzielczości 100 razy większej niż w przypadku tomografii medycznej.

Posługując się techniką micro CT możemy dokonać dość dokładnego badania patologicznego zwierząt 2000 lat po ich śmierci w Egipcie. Zbierając informacje w oparciu o obrazy o rozdzielczości 100 razy większej niż uzyskiwane w medycznych tomografach, możemy napisać historię życia i śmierci tych zwierząt, pokazać warunki w jakich je trzymano a może i przyczynę śmierci – wyjaśnia dla BBC Richard Johnston z Uniwersytetu w Swansea.
bDAzgqCv
Zobacz także: Sekret ''mumii zbożowej'' sprzed 3 tys. lat odkryty. Nie było w niej szczątków ludzkich

Dzięki zdjęciom 3D udało się ustalić wiele faktów na temat tych zwierząt. Przede wszystkim naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób zginęły. Kot został uduszony i miał prawdopodobnie mniej niż 5 miesięcy. Złamania kości u węża sugerują z kolej, że zginął od mocnego uderzenia o ziemię lub ścianę.  

Odkrycia są zgodne z tym, co Centrum Egiptu już wcześniej przypuszczało na temat rytualnej mumifikacji zwierząt. Starożytni Egipcjanie mumifikowali zwierzęta m.in. koty, ibisy, jastrzębie, węże, krokodyle i psy, aby towarzyszyły im w życiu pozagrobowym lub stanowiły pożywienie i ofiarę dla bogów.  

bDAzgqCB

Badacze uważają, że hodowano zwierzęta tylko po to, aby je balsamować i sprzedawać jako ofiary. W ten sposób mogło powstać nawet 70 milionów mumii.

Zobacz także: SI S1 AB77a Drishti movie3

Czytaj także:

bDAzgqCC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAzgqCW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Pepeis
5 miesięcy temu
Zaraz sie okaże że zmarły na Covida
nikt
5 miesięcy temu
czy medycyna może skorzystać z takiego cudeńka jakim się posługują Ci naukowcy?
ktoś
5 miesięcy temu
A w środku dolary
bDAzgqCX
Najnowsze komentarze (3)
nikt
5 miesięcy temu
czy medycyna może skorzystać z takiego cudeńka jakim się posługują Ci naukowcy?
ktoś
5 miesięcy temu
A w środku dolary
Pepeis
5 miesięcy temu
Zaraz sie okaże że zmarły na Covida
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić