Nowy Sącz: makabryczne odkrycie w sklepie zoologicznym. Jest wyrok dla właściciela sklepu

142

Dwie zagłodzone na śmierć małpy, kilkadziesiąt poranionych chomików i myszy, truchła papug w koszu na śmieci — w taki sposób właściciel sklepu zoologicznego w Nowym Sączu ''dbał'' o zwierzęta. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu wydał wyrok w sprawie Mariusza S. Ale to nie wszystko — będzie drugie postępowanie.

Nowy Sącz: makabryczne odkrycie w sklepie zoologicznym. Jest wyrok dla właściciela sklepu
Zapadł wyrok w sprawie Mariusza S., właściciela kilku sklepów zoologicznych (Pixabay, terimakasih0)

Poczynaniami Mariusza S. zainteresowano się latem 2020 roku. Wśród obrońców zwierząt od dłuższego czasu krążyła informacja o tym, że w sklepie zoologicznym na terenie Nowego Sącza dochodzi do licznych zaniedbań.

Gdy 7 sierpnia do środka wkroczyli przedstawiciele tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pod eskortą policji, na jaw wyszła przerażająca prawda na temat działalności właścicieli sklepu.

W budynku znajdowało się wiele martwych ssaków i rybek. W klatce leżała martwa małpa, druga była w stanie agonalnym. Ujawniono też martwego węża (w lodówce), papugi (wyrzucone do kosza na śmieci) oraz poranione myszy i chomiki. Część martwych zwierząt znajdowała się na liście chronionych CITES.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca nie zauważył lawety na autostradzie. Auto wystrzeliło w powietrze
Znaleźliśmy dwie zagłodzone na śmierć marmozety białouche, małpy z listy gatunków chronionych. W koszach na śmieci leżały truchła papug. To barabandy, księżniczki tarczowe, również z listy ochronnej CITES – relacjonował w rozmowie z portalem krakow.wyborcza.pl jeden z uczestników akcji w nowosądeckim sklepie.

Kilka dni po przeprowadzonej kontroli wykonano sekcję zwłok małp. Ta ujawniła, że zwierzęta padły z głodu.

W sklepie zwierzęta przetrzymywano w skandalicznie złych warunkach. Co więcej, właściciel nie posiadał zezwoleń na posiadanie części zwierząt chronionych, ani zgody na utylizację odpadów zwierzęcych.

Wyrok sądu dla właściciela sklepu zoologicznego

Mariusz S. to właściciel kilku sklepów zoologicznych, zarówno na terenie Nowego Sącza, jak i powiatu limanowskiego. Mężczyzna usłyszał właśnie wyrok.

Jak informuje ''Gazeta Krakowska'' Sąd Rejonowy w Nowym Sączu wymierzył Mariuszowi S. karę ośmiu miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, nawiązkę na rzecz TOZ Krynica-Zdrój w wysokości 10 tys złotych.

Ponadto mężczyzna otrzymał 15 lat zakazu prowadzenia działalności związanej ze zwierzętami, 5 lat zakazu posiadania zwierząt i karę grzywny. Mariusz S. został też obciążony kosztami postępowania sądowego w wysokości około 10 tys. złotych.

Na tym nie koniec, ponieważ wymierzona kara dotyczy okresu 2019-2020, natomiast osobne postępowanie będzie prowadzone w sprawie kolejnego makabrycznego odkrycia, tym razem z 2022 roku.

Okazuje się, że Mariusz S. prowadzi jeszcze trzy sklepy na terenie Nowego Sącza. W marcu 2022 roku mężczyzna musiał opuścić jeden z lokali, ponieważ nie płacił czynszu. Wówczas ponownie znaleziono martwe zwierzęta, a sprawą zajęła się prokuratura.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić