Obama krytycznie o Polsce. Wiceszef MSZ odpowiada byłemu prezydentowi USA

113

Barack Obama udzielił wywiadu, w którym wypowiedział się na temat zagrożeń dla ustroju demokratycznego. Były prezydent Stanów Zjednoczonych przytoczył przykłady państw, gdzie one występują, wskazując m.in. na Polskę. Wiceszef MSZ postanowił zareagować.

Obama krytycznie o Polsce. Wiceszef MSZ odpowiada byłemu prezydentowi USA
Barack Obama uważa, że demokracja jest w Polsce zagrożona. Szybka reakcja wiceszefa MSZ (Getty Images, Drew Angerer/Staff)

Były prezydent Stanów Zjednoczonych udzielił wywiadu telewizji CNN. Barack Obama powiedział w nim, że Węgry i Polska nie posiadają tak głęboko zakorzenionych tradycji demokratycznych, jak ma to miejsce w jego kraju. Wyraził jednak ubolewanie, że w ciągu dekady przekształciły się w państwa autorytarne.

Kiedy spojrzymy co się stało w miejscach takich jak Węgry czy Polska, które – oczywiście nie miały takich samych demokratycznych tradycji, jak my i które nie były tak głęboko zakorzenione – ale jeszcze 10 lat temu były funkcjonującymi demokracjami, teraz w gruncie rzeczy stały się państwami autorytarnymi – podkreślał Barack Obama (PAP).

Barack Obama o Polsce. Wiceszef MSZ reaguje na wywiad dla CNN

Szymon Szynkowski vel Sęk postanowił odnieść się do wywiadu Obamy dla CNN. Wiceszef MSZ wyraził opinię, że prezydent Stanów Zjednoczonych, przedkładając demokratyczne tradycje w swojej ojczyźnie na polskie realia, ostatecznie doszedł do błędnej refleksji.

Skoro można przedkładać tradycje amerykańskiej demokracji nad wielowiekowe tradycje polskiej demokracji, można też twierdzić, że w Polsce mamy dyktaturę. Brak wiedzy często prowadzi do błędnych refleksji – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk (PAP).

Wiceszef MSZ podkreślił, że problem dotyczy nie tylko byłego prezydenta USA. Zauważył, że to już kolejny raz, gdy wobec polskiego rządu wysunięto zarzuty dotyczące autorytaryzmu.

(....) W tym przypadku, jak wiemy, już nie pierwszy raz – przyznał Szymon Szynkowski vel Sęk (PAP).
Zobacz także: Zobacz też: Biden odkręca decyzje Trumpa. Co to oznacza dla Ameryki i świata?
Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić