aktualizacja 

Obiekt z kierunku Białorusi na polskim niebie. MON wydał komunikat

42

W polskiej przestrzeni powietrznej pojawił się obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. "Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny" - podał w sobotni poranek resort obrony. W okolicach Rypina (woj. kujawsko-pomorskie) służby utraciły kontakt radarowy z tym obiektem.

Obiekt z kierunku Białorusi na polskim niebie. MON wydał komunikat
Mariusz Błaszczak, szef MON (Getty Images, 2023 DeFodi Images)

W sobotę (13 maja) Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na Twitterze o incydencie w przestrzeni powietrznej. "Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi" - przekazano.

Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina - zaznaczono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przyszłość Glapińskiego. Padła zapowiedź

Szybko zapadła ważna decyzja. "Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu" - podsumowano.

Do sobotniego incydentu doszło w okresie gorącej dyskusji na temat rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. W piątek resort obrony przekazał, że wnioski raportu przekazanego prezydentowi i premierowi wyraźnie wskazują na zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i pokrywają się z wynikami przekazanej niedawno MON kontroli NIK.

MON wydał komunikat ws. rakiety

Komunikat w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą, wydało Ministerstwo Obrony Narodowej. Zaznaczono w nim, że "raport przekazany Prezydentowi RP i Prezesowi Rady Ministrów jest szczegółową analizą dokumentów sprawozdawczych oraz oświadczeń dowódców i szefów służb specjalnych związanych ze znalezieniem szczątków obiektu w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą"

Wnioski raportu wyraźnie wskazują na zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który zgodnie z ustawami: o obronie Ojczyzny i ochronie granicy państwowej odpowiada za ochronę przestrzeni powietrznej RP - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić