Odkrycie dziesięcioleci. Fenomenalne znalezisko na pustyni w Egipcie

120

Tajemnicza "Świątynia Słońca" została okrzyknięta największym odkryciem ostatniej dekady. Archeolodzy natknęli się na ruiny sprzed ponad 4 tys. lat na egipskiej pustyni.

Odkrycie dziesięcioleci. Fenomenalne znalezisko na pustyni w Egipcie
Świątynia jest jedną z 6, które kiedykolwiek zbudowano. (YouTube)

Archeolodzy odkryli starożytne ruiny w Abu Gorab, na południe od Kairu. Świątynia jest jedną z sześciu, które zbudowano za czasów panowania V dynastii. Dotychczas odnaleziono tylko dwie takie budowle.

Starożytna świątynia sprzed 4,5 tys. lat

Świątynia słońca została zbudowana przez Nyuserre Ini, który rządził w XXV wieku p.n.e. Chociaż archeolodzy odkryli ruiny przed wieloma laty, to dopiero ostatnie znaleziska udowodniły jak wielka i spektakularna była ta budowla.

Najnowsze wykopaliska odsłoniły stare mury z cegieł mułowych, co sugeruje, że wcześniej stał tam inny budynek. Eksperci odkryli także głęboką na pół metra podstawę wapiennego filaru i wiele pozostałości po dawnej konstrukcji.

Znaleziono także dzbany po piwie i miejsce na składanie ofiary. Dr Massimiliano Nuzzolo, adiunkt egiptologii w Akademii Nauk w Warszawie, powiedział:

Wiedzieliśmy, że pod kamienną świątynią w Nyuserre coś się znajduje, ale nie wiedzieliśmy, czy jest to tylko kolejny etap budowy tej samej świątyni, czy jest to nowa świątynia. Mamy teraz wiele dowodów na to, że to, co tu wykopujemy, to jedna z zaginionych świątyń słońca - powiedział.

Tajemnicą pozostaje jednak to, dla kogo i kiedy zbudowano świątynię słońca. Tylko niewielka liczba władców tworzyła świątynie słońca w imię boga słońca Ra na zachodnim brzegu Nilu. Odkrycie trzeciej świątyni słońca zostało określone jednym z największych odkryć ostatniej dekady.

Zobacz także: ''Kanibale'' mogą poważnie zagrozić Ziemi. Niepokojące odkrycie naukowców z USA
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić