Odkrycie w Izraelu. Archeologów zaskoczyła obecność marihuany

37

Analiza materiałów znalezionych na ołtarzu w starożytnej izraelskiej świątyni dała zaskakujące rezultaty. Z badań wynika, że podczas ceremonii odbywających się 2700 lat temu palono marihuanę. Prawdopodobnie w celu wzmocnienia doznań.


Odkrycie w Izraelu. Archeologów zaskoczyła obecność marihuany
(Getty Images)

Przeanalizowano materiały pobrane ze starożytnej świątyni w Izraelu i odkryto w nich konopie indyjskie oraz kadzidło. Świątynia ma około 2700 lat i odnaleziono ją w latach 60. XX wieku. Dopiero teraz zdecydowano się na zbadanie niektórych substancji, które się tam znajdowały.

Kadzidło było popularne i wyjątkowo cenione w starożytności. Wielokrotnie używano go podczas ceremonii religijnych i ważnych uroczystości. Badaczy zaskoczyła jednak obecność marihuany. Była zmieszana z kadzidłem, co sugeruje świadome użycie narkotyku. Prawdopodobnie użyto jej w celu wzmocnienia doznań religijnych.

Jego użycie w świątyni musiało odgrywać istotną rolę w wykonywanych tam rytuałach - powiedział główny badacz Eran Arie z Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Zobacz takze:"Odkrycie tysiąclecia". Naukowcy aż podskoczyli z radości

Doktor Arie twierdzi, że jest to najwcześniejszy dowód używania konopi na świecie. Ponieważ nie znaleziono resztek pyłku z konopi indyjskich, naukowcy uważają, że roślina została sprowadzona z odległych miejsc i przewieziona jako susz zmieszany z żywicą, czyli haszysz.

Według zespołu badawczego marihuana była częścią ceremonii. Resztki narkotyku znaleziono w wielu miejscach, przy każdym ołtarzu. To dowód na to, że nie użyto go więcej niż jeden raz. Odkrycie, w tym pełna lista związków substancji znalezionych w świątyni, zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Tel Aviv.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić