Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Odkrycie w Izraelu. Archeologów zaskoczyła obecność marihuany

19
Podziel się:

Analiza materiałów znalezionych na ołtarzu w starożytnej izraelskiej świątyni dała zaskakujące rezultaty. Z badań wynika, że podczas ceremonii odbywających się 2700 lat temu palono marihuanę. Prawdopodobnie w celu wzmocnienia doznań.


Odkrycie w Izraelu. Archeologów zaskoczyła obecność marihuany
(Getty Images)

Przeanalizowano materiały pobrane ze starożytnej świątyni w Izraelu i odkryto w nich konopie indyjskie oraz kadzidło. Świątynia ma około 2700 lat i odnaleziono ją w latach 60. XX wieku. Dopiero teraz zdecydowano się na zbadanie niektórych substancji, które się tam znajdowały.

Kadzidło było popularne i wyjątkowo cenione w starożytności. Wielokrotnie używano go podczas ceremonii religijnych i ważnych uroczystości. Badaczy zaskoczyła jednak obecność marihuany. Była zmieszana z kadzidłem, co sugeruje świadome użycie narkotyku. Prawdopodobnie użyto jej w celu wzmocnienia doznań religijnych.

Jego użycie w świątyni musiało odgrywać istotną rolę w wykonywanych tam rytuałach - powiedział główny badacz Eran Arie z Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Zobacz takze:"Odkrycie tysiąclecia". Naukowcy aż podskoczyli z radości

Doktor Arie twierdzi, że jest to najwcześniejszy dowód używania konopi na świecie. Ponieważ nie znaleziono resztek pyłku z konopi indyjskich, naukowcy uważają, że roślina została sprowadzona z odległych miejsc i przewieziona jako susz zmieszany z żywicą, czyli haszysz.

Według zespołu badawczego marihuana była częścią ceremonii. Resztki narkotyku znaleziono w wielu miejscach, przy każdym ołtarzu. To dowód na to, że nie użyto go więcej niż jeden raz. Odkrycie, w tym pełna lista związków substancji znalezionych w świątyni, zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Tel Aviv.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Apsik
rok temu
Wg własnych obecnych powodów ocenia się, że jakoby "dla wzmocnienia doznań" dokładano do kadzidła Konopie Indyjskie. Stara Synagoga mojżeszowa miała inne obserwacje i powody. Np. odkażanie, koncentracja, wytrzymałość na długie przebywanie w świątyni, itp. Wiadomo, że konopie mają rozmaite właściwości wg odmiany. Mogły konopie w kadzidle być tylko paliwem dla cennych wsadów, bo z konopi robiono trwałe płótna i liny i kosze itp. Błędem jest imputować starożytnym ludom naszych współczesnych powodów i zastosowań poznanych dzięki np. obecnej technice, DNA, czy mikroskopom.- Na pewno starożytni byli bez współczesnej nam techniki daleko mądrzejsi niż sobie wyobrażamy. - W stronę ich wiedzy my, nasza nauka pełzamy by coś uszczknąć z dawnej tradycji (porzuconej, zapomnianej z powodu wojen, niewolnictwa, itp.)
Lukaku
2 lata temu
Gdyby nie konopie, nie wsiedlibyśmy na łodzie i nie odkryli ameryki, bez konopii nie byłoby lin, bez konopii mogłoby nie być naszej cywilizacji. Konopia ludzkości towarzyszyła od dawna, codziennie pełno nowych publikacji na temat jej nieznanych dotą leczniczych właściwościach. Chciałbym doczekać czasów, gdy będzie się piętnować alkohol, a nie 'dymka', bo przecież alkohol to samo zło
PadreMarian
2 lata temu
A za lufe trawki 3 lata zawiasow a prawdziwi bandyci chodza na wolnosci
Goro
2 lata temu
W powszechnym użyciu jest w Polsce silna substancja psychoaktywna, uzależniająca, dodawana do napoi. Ryje banię o wiele mocniej od haszyszu, zwłaszcza wymieszana z alkoholem. Nazywa się chmiel.
Nick
2 lata temu
Trzeba przeprowadzić dochodzenie i zamknąć potomków tych co 2500 lat temu mieli wogole kontakt z tą substancją. Bo sprawiedliwości musi stać się zadość. W grę wchodzi dożywocie albo pluton egzekucyjny
Andy Hunter
2 lata temu
O kurde naukowcy w szoku że 2700 lat temu ludzie palili konopie. Konopie to taka sama roślina jak tytoń, kawa, chmiel, trzcina i wiele innych roślin które sobie używamy. Marihuana to mieszanka tytoniu z niewielką ilością suszu konopnego. Tak to nazwali meksykanie. Nie chodzić na grzyby bo to też narkotyki.
kodeina
2 lata temu
2020r a oni dalej scigaja nas za nabitą lufke.
Aztek
2 lata temu
oj tam ! Indianie w Południowej Ameryce to się dopiero znali w temacie !
rte
2 lata temu
To nie jest izraelska świątynia , a kanenejska czyli ludu , który przed Izraelitami zamieszkiwał te ziemie. Izrael miał jedną świątynię w Jerozolimie , wszystkie inne były związane z kultem pogańskim. Zachęcam do przeczytania pierwszych pięciu ksiąg biblijnych , które opisują dzieje Izraela.
O ja Pier
2 lata temu
"To dowód na to, że nie użyto go więcej niż jeden raz" - i znowu "dziennikarstwo" o2 w pełnej krasie...
Frank
2 lata temu
DODA MIAŁA RACJĘ
Uio
2 lata temu
Od kiedy haszysz, to susz zmieszany z żywicą?
Zygmunt
2 lata temu
A teraz 2700 lat później, złapią z tym to zamkną jakby niewiem jakie przestępstwo było. Marichuana jest zdrowa, i nie zniszczy nikomu rozumu, rodziny i życia jak alkohol, a który to kupić można wszędzie. Nikt pod wpływem gandzi nie zrobi drugiemu krzywdy, nie stosuje przemocy ani sam sobie zdrowia nie zniszczy w przeciwieństwie do toksycznego alkoholu, oraz wszechzła mu towarzyszącemu. Kiedyś tych sędziów którzy zamykają za handel czy uprawe trawki będą sądzić i obcinać im emeryture, jako świadome działanie mimo obowiązujących przepisów przeciw człowiekowi, i tłumaczyć sie będą i wypierać że "nikogo za trawke nie zamykali" albo traktowali wyjątkowo pobłażliwie", jak tych co walczyli z systemem komunistycznym. Wszelkie inne narkotyki i dopalacze karać srogo popieram, Ale ilu sędziów zniszczyli i zniszczą jeszcze życie ludziom swymi wyrokami, lub prokuratorzy zarzutami za maryche to Bóg jeden wie. Ale systemy i ustroje sie zmianiają, a poczucie dobra i zła, współczucia lub jego braku, bądz zdrowego rozsądku mimo obowiązującej litery prawa już nie, i kasta sędziowska wraz z ostarżycielską mafią - kiedyś będą rozliczeni
Rozum
2 lata temu
Jakiego narkotyku? Marihuana to jest zioło i roślina,rośnie naturalnie i nie jest żadnym narkotykiem a może być lekiem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić