aktualizacja 

Oligarchowie zrobili Putinowi prezent. Kwota poraża

Jacht Władimira Putina, którego wartość szacuje się na 700 mln dolarów, "był prezentem bożonarodzeniowym od podlizujących się oligarchów" - donoszą media. Prezydent Rosji otrzymał go już w 2014 roku, tuż po aneksji Krymu. Przez lata jacht widywano w pobliżu prywatnych rezydencji przywódcy.

Oligarchowie zrobili Putinowi prezent. Kwota poraża
Putin miał dostać w prezencie jacht (EPA, Getty Images, PAP, MIKHAIL KLIMENTYEV SPUTNIK KREMLIN POOL)

140-metrowa jednostka została zajęta we Włoszech w ramach sankcji wobec Rosji. Od początku podejrzewano, że superjacht Szeherezada o wartości około 700 mln dolarów, należy do samego Władimira Putina. Teraz pojawiły się doniesienia, że prezydent otrzymał go w prezencie od oligarchów.

Jacht w prezencie od oligarchów

Według serwisu Dossier Centre na jacht mieli się "złożyć" rosyjscy przedsiębiorcy i bliscy znajomi prezydenta.

Głównymi inwestorami mieli być: Eduard Chudajnatow, były prezes Rosnieft oraz obecny prezes koncernu — Igor Sieczin. Jak przekazuje portal, oni są także formalnymi właścicielami Szeherezady. Oprócz nich, do jachtu dołożył się także Giennadij Timczenko, udziałowiec Volga Group i Banku Rossija.

Nieco ponad 583 mln euro zostało przekazanych z pięciu spółek offshore na budowę Szeherezady - przekazuje serwis.

Pieniądze zostały przekazane przez: Alera Assets, Diams Overseas, High Definition, Imperial Yachts i Onda Mare. Umowa została podpisana przez Diams Overseas, firmę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Data transakcji to podobno 30 grudnia 2014 r.

Tożsamość pozostałych oligarchów stojących za prezentem nie została ujawniona. Ale jedna z wymienionych firm– High Definition – może być powiązana z Zijawudinem Magomiedowem, jednym z najbogatszych Rosjan, który jest także prezesem holdingu Summa.

Istnienie Szeherazady ujawniono w marcu. Jacht posiada sześć pokładów, pozłacane uchwyty na papier toaletowy, marmurową armaturę łazienkową i dwa lądowiska dla helikopterów. W dziewięciu luksusowych kabinach znajduje się miejsce dla 18 gości. Długość jednostki wynosi 140 metrów, co czyni go 13. co do wielkości superjachtem na świecie.

Zobacz także: Karol III poradzi sobie jako król? "To będzie generowało konflikty"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić