Omikron. Słowa prof. Horban budzą wielkie niepokój

78

Jeszcze niedawno martwiliśmy się drugą falą COVID-19, dziś przez Omikrona eksperci ostrzegają przed już piątą falą. Prof. Andrzej Horban apeluje, że może nam nie starczyć już miejsc na stadionowych szpitalach.

Omikron. Słowa prof. Horban budzą wielkie niepokój
Prof. Andrzej Horban. (PAP, Leszek Szymański)

Szczepienia nie przyjęło ok. 40 proc. Polaków. To właśnie niezaszczepieni są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Sprawę pogarsza mutacja Omnikron, która rozprzestrzenia się w zatrważająco szybkim tempie.

Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szanse przeżycia – swoją lub innych. Ten, kto nie zaszczepił się trzecią dawką, też powinien jak najszybciej ją przyjąć - prognozuje dla "Rzeczpospolitej" prof. Andrzej Horban.

Według przewidywań profesora Omikron niedługo zacznie być dominującym wariantem. Niestety wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Odmiana ta jest jeszcze groźniejsza, niż poprzedni wariant Delta.

W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem. W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów - ostrzega prof. Horban.
Nawet jeśli rozłoży się to w czasie kilku miesięcy, to i tak oznacza to, że możemy potrzebować nie 20 tys. łóżek covidowych, ale 50-60 tys. Nie mówiąc już o tym, skąd weźmiemy lekarzy i pozostały personel medyczny - mówi profesor.
Zobacz także: Czarnek to betka? Poseł rzucił nazwisko potencjalnego następcy
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić