Dymiący autobus w Katowicach. Słowacy się z nas śmieją

391

Sieć obiegło zagadkowe wideo z Katowic. Jeden z kierowców nagrał elektryczny autobus, z którego rury wydechowej wydobywa się gęsty, czarny dym. Okazuje się, że z naszych "elektryków" śmieją się nawet na Słowacji.

Dymiący autobus w Katowicach. Słowacy się z nas śmieją
Katowickie elektryki są obiektem drwin w internecie (YouTube, Instagram)

Kilka dni temu hitem internetu stało się pewne wideo z Katowic, które podważyło ekologiczność elektrycznych pojazdów w Polsce. Ukazuje ono "w 100 proc. elektryczny" autobus miejski linii 297 ZTM, który zostawia za sobą wyraźną smugę czarnego dymu.

Słowacy śmieją się z Polski

Zjawisko wydaje się na tyle kuriozalne, że dotarło już nawet poza granice naszego kraju i stało się powodem do wyśmiewania polskiego podejścia do ekologii. Popularny na Instagramie profil "Make Life Harder" udostępnił post ze słowackiej strony "Elektromobilita", która naigrawa się z Polaków.

Ekologia w Polsce: nakręcili w 100 proc. elektryczny autobus, z którego buchał czarny dym - Słowacy napisali pod zdjęciem kontrowersyjnego pojazdu.

Dymiący elektryczny autobus

Jak to możliwe, że pojazd zasilany energią elektryczną dymi? Okazuje się, że nie jest to wcale tak dziwne, jak może się wydawać, wystarczy jedynie nieco zgłębić temat.

Jak zauważył portal spidersweb.pl, nawet "elektryki" mogą posiadać na swoim pokładzie silnik diesla i zbiornik z olejem napędowym. Wskazuje na to m.in. specyfikacja zamówienia na dostawę autobusów elektrycznych MZA Sp. z o.o. w Warszawie z 2019, przytoczona dla przykładu przez portal.

Wynika z niej, że pojazdy "posiadają agregat grzewczy zasilany ON". Olej napędowy jest zatem wykorzystywany do ogrzewania autobusu w miesiącach zimowych, z tego też powodu wytwarza dym.

Zużycie energii na utrzymanie komfortu termicznego w autobusie elektrycznym jest ok. 3-4 razy wyższe niż w standardowym - autobus elektryczny nie korzysta z ciepła odpadowego do ogrzewania - napisano w specyfikacji.
Zobacz także: Rekordowa temperatura w Arktyce. Naukowcy o konsekwencjach upałów na Syberii
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić