oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

On spał, a wilki polowały. Wszystko działo się w samym centrum wsi

117

Dwa jelenie szukały schronienia na terenie jednego z gospodarstw we wsi Buśnia (województwo kujawsko-pomorskie). Zwierzęta uciekały przed wilkami, które szły ich tropem. Jedno ze zwierząt nie przeżyło. Urząd Gminy Warlubie apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

On spał, a wilki polowały. Wszystko działo się w samym centrum wsi
Wilki polowały w centrum wsi. Właściciel gospodarstwa smacznie spał. (Pixabay)

Do niecodzienna sytuacja doszło w jednej z kujawsko-pomorskich wsi w nocy z 23 na 24 kwietnia. Dwa jelenie szukając schronienia przed goniącymi je wilkami, wbiegły na teren jednego z gospodarstw. Prawdopodobnie cztery wilki ruszyły w ślad za nimi.

Właściciel gospodarstwa przyznał, że "spał i niczego nie słyszał". - Ale sąsiedzi słyszeli jakieś hałasy. A sąsiadka widziała nawet jelenia, który uciekł, przeskakując przez zamkniętą bramę - powiedział pan Henryk, cytowany przez "Gazetę Pomorską".

Mieszkaniec wsi Buśnia podkreślił, że główna brama prowadząca do jego gospodarstwa była zamknięta. Jak przypuszcza, zwierzęta wbiegły do gospodarstwa przez furtkę od strony pola.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kopał w ziemi na działce. Groźne odkrycie pod Krakowem

Wydarzyło się to pośrodku wsi! — podkreśla Zygmunt Krzemień, leśnik i myśliwy z Komisji Hodowli Zwierzyny przy bydgoskim Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego.

Urząd Gminy Warlubie zdecydował się wydać ostrzeżenie. W związku z licznymi sygnałami o pojawieniu się wilków urzędnicy apelują do mieszkańców, aby ci zachowali szczególną ostrożność. Ważne, żeby w sposób właściwy zabezpieczyć zwierzęta te domowe, jak i te hodowlane.

Apelujemy nie tylko o ostrożność, ale i o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny — czytamy w komunikacie władz gminy Warlubie.

Wilki szczególnie niebezpieczne nocą

Wilki raczej stronią od ludzi, dlatego, jeśli już pojawiają się w pobliżu ludzkich siedzib, dzieje się to raczej w nocy.

Dr. hab. inż. Piotr Sewerniak, prof. UMK w Toruniu w rozmowie z "Gazetą Pomorską" podkreśla, że ważne jest, żeby każdy gospodarz zadbał o ochronę swojego inwentarza. Dodaje również, że poza gospodarstwem należy prowadzić psy na smyczy.

Psy przebywające w obrębie danego terytorium są traktowane przez miejscowe wilki jak intruzi. Podążając za psem wilki, szczególnie w nocy, mogą zapędzać się w pobliże osad ludzkich lub nawet na podwórka - ostrzega ekspert.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić