aktualizacja 

Operacja na nienarodzonym dziecku. W 90 sekund lekarze dokonali cudu

15

Chirurdzy z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi przeprowadzili operację serca nienarodzonego jeszcze dziecka. Organ wielkości małego winogrona miał wadę, którą trzeba było natychmiast usunąć. Wszystko trwało zaledwie 90 sekund.

Operacja na nienarodzonym dziecku. W 90 sekund lekarze dokonali cudu
Lekarze przeprowadzili operację na małym sercu. (Getty Images)

Lekarze z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi przeprowadzili operację na sercu wielkości winogrona. Ryzykowny zabieg był konieczny ze względu na wadę, którą wykryto we wczesnych etapach ciąży.

Operacja na nienarodzonym dziecku

Matka dziecka, to 28-latka, która wcześniej aż trzykrotnie poroniła. Podczas czwartej ciąży usłyszała, że jej dziecko urodzi się z chorobą serca, jeśli nie zostanie zoperowane.

Lekarze, operując maleńką igłą udrożnili jedną z zastawek, która źle się rozwijała. Mają nadzieję, że dzięki temu serce będzie od teraz rosło prawidłowo, a wada zniknie lub nie będzie już tak poważna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energetyków dzieci nie kupią. Jest projekt ustawy. Dr Sutkowski: jestem za zakazem
Cała procedura musiała zostać wykonana bardzo szybko. To było bardzo trudne. Udało nam się to zrobić w około półtorej minuty. – powiedział India Today starszy lekarz. .

Płód i matka przez cały czas są ściśle monitorowani. Chociaż zabieg się powiódł, to nie wiadomo jeszcze, czy na dalszych etapach rozwoju serce będzie rosło w prawidłowy sposób. Zazwyczaj jednak takie operacje poprawiają rokowania dziecka.

Czekamy i mamy nadzieję, że serce dziecka będzie się lepiej rozwijać, a choroba serca będzie mniej dotkliwa po urodzeniu - dodał lekarz.

Minister zdrowia Indii, Mansukh Mandaviya, pogratulował lekarzom imponującego wyczynu. Na Twitterze zamieścił gratulacje i podziękowania. Życzył także dużo zdrowia dla matki i dziecka.

Operacje dziecka, które wciąż rozwija się w łonie matki to stosunkowo młoda gałąź medycyny. Pierwszy taki zabieg przeprowadził w roku 1981 prof. Michael Havisson. Operacje prenatalne wykonuje się przy wadach wrodzonych np. wodogłowiu.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić