Orkan Eunice w Polsce. Jest apel premiera Morawieckiego

40

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby pozostali w domach i nie wychodzili na zewnątrz. Przez cały kraj przechodzi orkan Eunice. IMGW podaje, że do końca dnia należy liczyć się z silnymi podmuchami wiatru.

Orkan Eunice w Polsce. Jest apel premiera Morawieckiego
Mateusz Morawiecki (PAP, Art Service)

Nad Polskę dotarł orkan Eunice, który wyrządził ogromne szkody w niemal całej Europie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju. Premier Mateusz Morawiecki wystosował z tej okazji apel, aby pozostać w domach.

Orkan Eunice już nad Polską

Wszyscy widzimy co się dzieje za oknami naszych domów. Przez Polskę przechodzi orkan Eunice, który z ogromną siłą uderza we wszystko, co spotyka na swojej drodze. Apeluję: zostańcie w domach - napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Premier dodał także, że sytuacja jest cały czas monitorowana. Służby działają bez ustanku w całym kraju i naprawiają szkody, które wyrządził silny wiatr.

Straż Pożarna interweniowała już ponad 12 tysięcy razy. Niestety dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne. Uszkodzonych zostało ponad 1000 dachów, a bardzo wiele gospodarstw pozbawionych jest prądu. Są też utrudnienia w transporcie, na niektórych odcinkach wstrzymany jest ruch kolejowy. Najtrudniejsza sytuacja jest na północnym zachodzie naszego kraju - przekazał premier.

Wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak przekazał, że ponad 1,1 mln Polaków pozostało bez prądu. Największe problemy są w województwie wielkopolskim. W północnej części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz w warmińsko-mazurskim wydano strzeżenie trzeciego stopnia. W tych regionach synoptycy przewidują wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, a w porywach nawet do 120-130 km/h.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Kolejny niebezpieczny niż nad Polską. Prognoza pogody na weekend
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić