Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Radioaktywne skażenie pod Wrocławiem. Państwowa Agencja Atomistyki potwierdza

97
Podziel się:

W punkcie skupu złomu w Dąbrowie Górniczej wykryto radioaktywny metal wysłany z Mirkowa pod Wrocławiem - potwierdziła Państwowa Agencja Atomistyki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że w sprawę zamieszani są nastoletni bracia.

Radioaktywne skażenie pod Wrocławiem. Państwowa Agencja Atomistyki potwierdza
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

W miniony wtorek w punkcie skupu złomu w Dąbrowie Górniczej odebrano paczkę z Mirkowa w powiecie wrocławskim. Okazało się, że przesyłka zawiera materiał promieniotwórczy - radioaktywny nikiel, wykorzystywany w urządzeniach wykorzystywanych do chemicznych analiz w laboratoriach.

Na miejsce wezwano Państwową Agencję Atomistyki, policję i wojewodę dolnośląskiego.

Przesyłka odebrana w Dąbrowie Górniczej została zabezpieczona i zabrana przez uprawniony podmiot - przekazała rzeczniczka Agencji Agnieszka Mąkosa w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodaje rzeczniczka, skażone pomieszczenie na posesji w Mirkowie zostało zabezpieczone i zamknięte przed dostępem osób postronnych. Promieniowanie nie jest niebezpieczne dla mieszkańców podwrocławskiej miejscowości - informuje "GW".

Z oficjalnych informacji Agencja Atomistyki wynika, że skażenie pojawiło się w trakcie "demontażu urządzenia, którego elementem było źródło promieniotwórcze". Nieoficjalnie "GW" ustaliła, że chodzi o chromatograf, czyli urządzenie wykorzystywane do chemicznych analiz w laboratoriach.

17- i 19-letni bracia mieli dostać takie urządzenie od znajomej kobiety. Nastolatkowie na podwórku w szopie rozmontowali instalację, by oddać jej elementy na złom. W ten sposób radioaktywny materiał pojawił się na skupie w Dąbrowie Górniczej.

Sprawę badają policja i prokuratura. Jak ustaliła "GW", prowadzone jest postępowanie dotyczące spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia poprzez niewłaściwe obchodzenie się z materiałami radioaktywnymi. Bracia odpowiedzą za swój czyn jak osoby dorosłe.

Zobacz także: Reakcja posła PO na wystąpienie Morawieckiego. "Schizofrenia i hipokryzja"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
chemik
10 miesięcy temu
od kiedy w chromatografii stosuje się materiały promieniotwórcze????
Zenek
10 miesięcy temu
Morawiecki, Duda i obajtek chcą budować atomówki w Polsce. To dopiero będzie pisowski cyrk z radioaktywnymi materiałami.
sdfbgxnc
10 miesięcy temu
To było tak groźne radioaktywnie jak znany zbrodniczy koronawirus.
gnago
10 miesięcy temu
eee a w jaki sposób mogli to stwierdzić? No wiem że każdy prawnik w kieseni ma odpowiednie urządzenie. Ale nastolatków na to nie stać. zatem dobry prawnik to martwy prawnik
Wuja swój
10 miesięcy temu
Prawnicy wy się zwolnijcie z tych sądów ,bo nie ma z was realnego pożytku ,tylko jest bezsens, a to po to byście mogli pensje przytulić .Jesteście bardziej nie bezpieczni jak ten pluton radioaktywny
Państwo bezpr...
10 miesięcy temu
Od kiedy to nastolatek może być uważany za dorosłego? To pedofil też może powiedzieć, że nastolatka uznał za dorosłego .
Przemek
10 miesięcy temu
Jak nastolatek może odpowiadać jak dorosły.? To po co jest to prawo ?.Przecież taki sąd sam sobie zaprzecza.a gdyby ktoś pełnoletni w tym samym czasie skrzywdził ich to byli by jednocześnie nieletni i dorośli ? Czy wy macie prawnicy mózgi wyprane ?
Tratatataaaa....
10 miesięcy temu
Taaaaaa.....
YZF-R1
10 miesięcy temu
A za jaki czyn konkretnie maja oni odpowiedzieć ? Wydaje mi się, że rozmontowanie jakiegoś złomu w celu sprzedaży nie jest karalne. Pytanie, kto im podarował taki złom. Bo ten uczynek może już podpadać pod kilka paragrafów.
Jpdl
10 miesięcy temu
Dabrowa Gornicza pod Wroclawiem. Czy moze opuscilem jedna z lekcji geografii.
GENIUSZE?
10 miesięcy temu
Widać, że ci bracia to jednostki wybitnie inteligentne i gruntownie wykształcone. Dostali chromatograf o wartości górnych setek (stary typ) do wielu tysięcy euro i już wiedzieli, że za kilka do małych dziesiątek kilogramów plastiku, aluminium, miedzi i JAKIEGOŚ metalu dostaną znacznie więcej niż za całe urządzenie. Jak się pochodzi z przedmieść miasta, które dało Narodowi Frasyniuka, Piniora, Lempart, Margot czy wyborców Sutryka to Noblesse oblige. No NIEEEEEE?
Meander
10 miesięcy temu
Jeszcze nie ma CPK a już jest zarząd i bierze kasę, jeszcze nie ma elektrowni atomowych a już jest skażenie. Pytanie jest jedno, jak nie umieją zabezpieczyć niklu jak sobie te tuzy poradzą z uranem
Kobalt 60
10 miesięcy temu
Ja byłbym z wami pincet lot...
w cyrku
10 miesięcy temu
cyrk
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić