Radioaktywne skażenie pod Wrocławiem. Państwowa Agencja Atomistyki potwierdza

164

W punkcie skupu złomu w Dąbrowie Górniczej wykryto radioaktywny metal wysłany z Mirkowa pod Wrocławiem - potwierdziła Państwowa Agencja Atomistyki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że w sprawę zamieszani są nastoletni bracia.

Radioaktywne skażenie pod Wrocławiem. Państwowa Agencja Atomistyki potwierdza
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

W miniony wtorek w punkcie skupu złomu w Dąbrowie Górniczej odebrano paczkę z Mirkowa w powiecie wrocławskim. Okazało się, że przesyłka zawiera materiał promieniotwórczy - radioaktywny nikiel, wykorzystywany w urządzeniach wykorzystywanych do chemicznych analiz w laboratoriach.

Na miejsce wezwano Państwową Agencję Atomistyki, policję i wojewodę dolnośląskiego.

Przesyłka odebrana w Dąbrowie Górniczej została zabezpieczona i zabrana przez uprawniony podmiot - przekazała rzeczniczka Agencji Agnieszka Mąkosa w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodaje rzeczniczka, skażone pomieszczenie na posesji w Mirkowie zostało zabezpieczone i zamknięte przed dostępem osób postronnych. Promieniowanie nie jest niebezpieczne dla mieszkańców podwrocławskiej miejscowości - informuje "GW".

Z oficjalnych informacji Agencja Atomistyki wynika, że skażenie pojawiło się w trakcie "demontażu urządzenia, którego elementem było źródło promieniotwórcze". Nieoficjalnie "GW" ustaliła, że chodzi o chromatograf, czyli urządzenie wykorzystywane do chemicznych analiz w laboratoriach.

17- i 19-letni bracia mieli dostać takie urządzenie od znajomej kobiety. Nastolatkowie na podwórku w szopie rozmontowali instalację, by oddać jej elementy na złom. W ten sposób radioaktywny materiał pojawił się na skupie w Dąbrowie Górniczej.

Sprawę badają policja i prokuratura. Jak ustaliła "GW", prowadzone jest postępowanie dotyczące spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia poprzez niewłaściwe obchodzenie się z materiałami radioaktywnymi. Bracia odpowiedzą za swój czyn jak osoby dorosłe.

Zobacz także: Reakcja posła PO na wystąpienie Morawieckiego. "Schizofrenia i hipokryzja"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić