Wróć na
NM
|

Otworzyli szyb zamknięty od 2500 lat. W środku znaleźli trumny

0
Podziel się

Archeolodzy natknęli się na szyb, który był zamknięty od 2500 lat. Wewnątrz odnaleźli dokładnie zapieczętowane trumny. Fascynującego odkrycia dokonano w Egipcie.

Otworzyli szyb zamknięty od 2500 lat. W środku znaleźli trumny
Zdj. poglądowe. (Getty Images, Marc Deville)
bCXFBlRx

W Egipcie, w nekropolii Sakkara, archeolodzy dotarli do szybu, którego nikt nie odwiedzał od 2500 lat. Wewnątrz znajdowały się egipskie trumny, wykonane z drewna. Ich stan był idealny, pomimo upływu czasu - podaje źródło Science Alert. Na części z nich widniały niezwykłe malowidła.

Trumny znajdowały się aż 11 metrów pod ziemią. Były ułożone jedna przy drugiej. Jak twierdzą badacze - najprawdopodobniej przez 2500 lat nikt nie wiedział, że są w tamtym miejscu. Istnieje więc spora szansa, że nikt nigdy nie otwierał ich, odkąd po raz pierwszy zamknięto w nich ciała.

bCXFBlRz

Odkrycie to jest fascynujące z tego powodu, że bardzo rzadko zdarza się, aby trumny nigdy nie były przez nikogo otwierane przez tak długi okres czasu. Zwykle trumny czy sarkofagi stają się celem grabieży. Tym razem archeolodzy jako pierwsi sprawdzą, w jaki sposób chowano ciała zamożnych Egipcjan z tamtego regionu.

Pochowani to wysoko postawiona szlachta

Wewnątrz trumien znajdują się ciała zamożnych mieszkańców Egiptu. Być może w środku znajdują się wskazówki, które pozwolą badaczom nawet ustalić tożsamość niektórych z nich.

bCXFBlRF

Tego typu odkrycia przybliżają naukowców do zrozumienia tajemnic cywilizacji starożytnych Egipcjan. Wciąż nie wiadomo wystarczająco wiele na temat zwyczajów pogrzebowych mieszkańców Sakkary.

Odkryli zapieczętowane trumny sprzed 2500 lat na cmentarzu w Sakkarze

bCXFBlSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić