Jan Manicki
Jan Manicki| 

"Pan Ziemniak" zmienia nazwę. Zabawka będzie neutralna płciowo

15

Słynna zabawka firmy Hasbro "Pan Ziemniak" po latach zmienia nazwę. Nowy produkt ma być neutralny płciowo. Jeszcze w tym roku na półkach sklepowych ma pojawić się "Głowa Ziemniaka".

"Pan Ziemniak" zmienia nazwę. Zabawka będzie neutralna płciowo
Pan Ziemniak zmienia nazwę. - Hasbro dba o to, by wszyscy czuli się akceptowani - wyjaśnia firma. (AKPA)

Firma twierdzi, że pozbycie się zaimka "pan" z nazwy zabawki ma na celu "promowanie równości płci i integracji". Dlatego właśnie zdecydowano się na ten krok. Nowe opakowania produktu mają pojawić się już jesienią.

Hasbro dba o to, by wszyscy czuli się akceptowani – podkreślono w wypowiedzi firmy dla CNN.

Znana zabawka zmienia nazwę. Ma być bardziej tolerancyjna

Okazuje się, że z rynku nie znikną dotychczasowe zabawki "Pan Ziemniak" – z wąsami i w niebieskich spodniach oraz "Pani Ziemniak" – z pomalowanymi na czerwono ustami i różową torebką. Hasbro planuje wypuścić nową wersję zabawki równolegle do istniejących. Tradycyjne zabawki wciąż będzie można zatem kupić.

"Pan Ziemniak" nigdzie się nie wybiera – napisano na Twitterze firmy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zabawka pozwoli tworzyć rodzinę "wykraczającą poza tradycyjne normy"

Wiceprezes firmy Hasbro Kimberly Boyd podkreśliła, że nowa wersja pozwala dzieciom na większą swobodę. Dzięki temu mogą tworzyć rodzinę "wykraczającą poza tradycyjne normy".

Ziemniaki nie reprezentują żadnej konkretnej rasy ani kultury. To ziemniaki – stwierdziła Boyd.

Do pomysłu firmy Hasbro pozytywnie odnieśli się aktywiści działający na rzecz osób LGBT. Rzecznik amerykańskiej organizacji GLAAD podkreślił, że to krok w dobrym kierunku.

Oferując zabawkę, która istnieje poza układem binarnym płci męskiej i żeńskiej, Hasbro pomaga postrzegać dzieciom zabawki jako po prostu zabawki, co zachęca je do bycia sobą, poza presją tradycyjnych norm dotyczących płci – stwierdził Rich Ferraro.

Postać "Pana Ziemniaka" została stworzona przez George’a Lernera, autora "części twarzy" – bonusowych dodatków do pudełek płatków śniadaniowych. W 1952 r. prawa do postaci nabyli bracia Hassenfeld – założyciele firmy Hasbro. Jak twierdzi National Toy Hall of Fame była to pierwsza zabawka reklamowana w telewizji.

Obejrzyj także: Zabawki dla dzieci na święta. "Nie kupujmy pod presją czasu"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić