Parada LGBT w Stambule. Policja użyła gazu łzawiącego

514

Mimo rządowych zakazów w Stambule odbyła się parada LGBT. W trakcie doszło do zamieszek z policją, która użyła m.in. gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum. Według doniesień zatrzymano około 20 osób, w tym jednego fotoreportera.

Parada LGBT w Stambule. Policja użyła gazu łzawiącego
Mimo rządowych zakazów w Stambule odbyła się parada LGBT (PAP)

Marsze LGBT od 2015 roku są zakazane w Stambule. W tym roku władze poinformowały, że parada nie może być zorganizowana z powodu pandemii COVID-19. We wcześniejszych latach tysiące ludzi brało udział w paradach równości na ulicach Stambułu.

Mimo zakazów mieszkańcy Turcji w sobotę 26 czerwca wyszli na ulice, by wziąć udział w paradzie LGBT w centrum Stambułu. Chcieli pokazać, że nie zgadzają się z nieprzyjemnym nastawieniem rządu do osób homoseksualnych. W trakcie marszu doszło do zamieszek z policją.

Policja użyła m.in. gazu łzawiącego, by rozproszyć tłum biorący udział w paradzie. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmów, na których widać, jak tureccy funkcjonariusze w strojach bojowym popychają i ciągną ludzi, którzy wymachują tęczowymi flagami. Policjanci strzelali do nich także plastikowymi kulami.

Jak donoszą lokalne media, w trakcie przepychanek w Stambule zatrzymano około 20 osób, w tym jednego fotoreportera.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Homoseksualizm nie jest nielegalny w Turcji, ale rządząca partia Sprawiedliwości i Rozwoju, na której czele stoi prezydent Recep Tayyip Erdogan, to partia narodowo-konserwatywna, która ma negatywne nastawienie do osób LGBT.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Przełomowe wieści ws. Ramana Pratasiewicza. Jarosław Sellin komentuje
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić