o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Młodzi uciekają z Kościoła. W ankiecie wciąż powtarza się tej sam powód

23
Podziel się

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu "Młodzi uciekają z Kościoła". Przedstawiono w nich stosunek polskiej młodzieży do instytucji Kościoła.

Młodzi uciekają z Kościoła. W ankiecie wciąż powtarza się tej sam powód
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)
bEhptzvV

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki badania Centrum Profilaktyki Społecznej "Młodzi uciekają z Kościoła". Badanie zostało przeprowadzone przez zespół badawczy pod kierunkiem socjologów - prof. Mariusza Jędrzejki i dr Tomasza Kozłowskiego. 1051 nastolatków od 14. do 18. roku życia zapytano o sprawy związane z Kościołem, w tym o patologie.

Wyniki badania mogą robić wrażenie. Jak podaje "Rzeczpospolita", ponad 62 proc. ankietowanych uważało się za osoby religijne. 59 proc. z nich przyznało jednak, że ich religijność osłabła w ciągu ostatnich dwóch lat. Na niedzielne msze święte przestała chodzić za to co piąta osoba.

bEhptzvX

Sprawdzono również, co powoduje zniechęcenie do kościoła wśród młodych. Powodami najczęściej wskazywanymi w badaniu było "co mówi religia, a co robi Kościół" oraz "brak właściwej reakcji Kościoła na pedofilię w jego szeregach". Odpowiedzi te zaznaczyło ponad 63 proc. ankietowanych. "Rzeczpospolita" podaje również, że młodzieży nie podoba się wtrącanie kościoła w politykę oraz bogactwo tej instytucji.

Zaufanie dla papieża

Okazuje się, że aż 72,8 proc. nie ufa duchownym w sprawie "zreformowania Kościoła i odzyskania jego autorytetu". Jednak 71 proc. badanych wierzy, że papież Franciszek chce reformy i naprawy kościoła. Ponadto dla połowy ankietowanych jest autorytetem moralnym. Głos w sprawie zabrał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Mariusz Jędrzejko, który przyznał, że widzi potencjał w wynikach badań.

Młodzi ludzie nie odrzucają religii jako systemu wartości. Oni odrzucają praktykę Kościoła, jego nadużycia i patologie - przyznał prof. Jędrzejko.
bEhptzwd
Zobacz także: "Die Welt" o Michale Dworczyku. Komentarz Włodzimierza Czarzastego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhptzwy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Dziadek+
3 miesiące temu
Bo teraz jest pandemia i nie chodzi się do Kościoła, tylko uczestniczy w Mszy on line. Ofiara na jest za pomocą tacę PayU. Można uczestniczyć w Mszach w najznamienitszych Sanktuariach.
Ateista
3 miesiące temu
Ponad 40 lat temu wyszedłem i nie wrócę na tzw łono.
lol
3 miesiące temu
Trzeba być ostatnim frajerem żeby wierzyć w jakieś niebo kiedy nikt nie wie co jest po śmierci bo jeszcze nikt stamtąd nie wrócił. Chcesz to sobie wierz ale po co za to płacisz to mi się w głowie nie mieści...
bEhptzwz
...!
3 miesiące temu
A może jest tak, że Kościół jest im już do niczego nie potrzebny, bo dopiero gdy trwoga to wtedy do Boga, a problemy Kościoła jako instytucji to tylko wymówka, usprawiedliwienie dla swego sumienia?!
Uwielbiony👻�...
3 miesiące temu
Taa kościół dziś wygląda jak sala lekcyjna- nauczyciel moralny pan Franek ( jak powiedział pewien gość) Nie obrażajmy normalnych dzieci. To przypomina patologię rodem z poprawczaka lub typowa ciupa z tym że zamiast dziar i łańcucha mają koraliki i udają że żałują. Od takich praktyk mozna nabawić się znieczulicy , rozdwojenia jaźni, oraz spowszednienia grzechu , jeżeli nie dosiegnie cie kara w postaci wp. Lu. klasowe biskupi, wesołoskie , gile i inni pedofile, dalej pijaki i proboszcze rozjeżdzajace dzieci na pasach to plaga i szarańcza. Mnie bardziej dziwi co tu piszą o młozieży. Młodzi ludzie nie są ślepi na postępowanie tej instytucji, czytają , widzą i wyczuwają zło które może się czaić pod sukienką czarnego ściemniacza. Mnie chodzi o umyślną dyskredytację czegoś co niepowinno działać w XXI w. Dziś dzieci szybciej dojrzewają i niepowinno sprawić im problemu zauważenie że ta cała farsa , cuda wianki, dziwy, anołki, diabły, duchy i rozstapienia morza to chałowy fake i s-fiction. Może chcą zostawić to starszym do rozkminienia, oni poprostu nie bedą tam chodzić. Tylko takim postępowaniem będą mieli czas na spakowanie tobołków i sprzedanie ( naszego dobytku kościoła) a po takim zeszmaceniu powinni iść boso do watykanu lub na ziemnie skąd wywodzi się religia.
Stop krk
3 miesiące temu
Aby wierzyć w Boga i Go czcić kościół nie jest potrzebny. Jezus to pośrednik między Bogiem a nami. A nie kościół !!!
Józef Wielki
3 miesiące temu
Zobaczymy jak to będzie, kiedy spełniać się zaczną marzenia lewaków. Kto będzie płakać i do kogo będzie miał pretensje.
Ashish K
3 miesiące temu
Na tych co nie chodzą czeka Islam i wszyscy za niedługo będą wierzch w jednego Boga Allaha
Ola24
3 miesiące temu
Klasmstwa to lewacy uciekają sama mam dwadzieścia kilka lat i widzę kto chodzi a kto nie chodzi patologia zawsze byłam bedzie
Nick
3 miesiące temu
Ksiądz powinien normalnie pracować jak każdy człowiek A skoro czuje potrzebę głoszenia o religii to po pracy albo w weekendy A nie siedzieć i rzerowac na ludziach
Asia
3 miesiące temu
W Boga wierzę. Ale ksiądz to tylko człowiek i jak gada głupoty to nie ma sensu go słuchać. Szczególnie Ci starzy, w kółko powtarzają stare farmazony. Tak nie przyciągną młodzieży.
Rozdział pańs...
3 miesiące temu
Zbierają to co zasiali .
GGGGGGGG
3 miesiące temu
Dziwię się że to czarne zło jeszcze istnieje.
bEhptzwr
Natalia
3 miesiące temu
A czy kościoły są w ogóle potrzebne? Cytując Biblię „ Jezus rzekł: Królestwo Boże jest w was i wokół was. Nie w domach z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam, podnieś głaz, a znajdziesz mnie”. wiec można po tym wnosić, ze cała ta instytucja jest zbędna i obłudna.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić