Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla dwóch województw

3

Eksperci przewidują, że w piątek w naszym kraju mogą wystąpić burze. Uważać powinni przede wszystkim mieszkańcy dwóch województw. Dla których regionów Polski IMGW wydało ostrzeżenia?

Ostrzeżenia IMGW dla dwóch województw.
Ostrzeżenia IMGW dla dwóch województw. (Pixabay)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wystąpienia burz w dwóch województwach. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje na terenach woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na tych obszarach prawdopodobieństwo burz wynosi aż 80 procent.

Nie oznacza to jednak, że osoby mieszkające w innych częściach Polski są w pełni bezpieczne. Gdzie jeszcze mogą rozpętać się burze?

Dziś burze są możliwe we wschodniej połowie kraju oraz na zachodzie. Burzom na wschodzie mogą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm lokalnie do 20 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h i opady gradu. W burzach na zachodzie kraju możliwe są silne porywy wiatru do 70 km/h, opady deszczu do 10 mm i również grad - podaje IMGW.

Zobacz także: Latająca trampolina. Zobacz nagranie z domowego monitoringu

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza I stopień?

Pierwszy stopień oznacza przewidywanie pojawienia się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - przestrzega IMGW.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić