Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 

Pogoda. Polska w szponach "Queenie” i "Heiko”. Szykuje się zmiana w pogodzie, ale... na krótko

22
Podziel się:

Pogoda szaleje. Wyż "Queenie” zaczyna powoli tracić swoją moc. Do gry wchodzi niż znad Morza Północnego o nawie "Heiko”. Na chwilę odetchniemy od upałów, żeby wróciły ze zdwojoną siłą.

Pogoda. Szykuje się chwilowa zmiana
Pogoda. Szykuje się chwilowa zmiana (WXCharts)

Od czwartku zacznie następować powolna przebudowa pola barycznego. Dotychczasowy, dominujący wyż znad Rosji zacznie tracić swoją moc, a od zachodu powoli dostawać będziemy się pod wpływ ośrodka niżowego znad Morza Północnego.

Dodatkowo po południu nad zachodnią Polską pojawi się chłodny front atmosferyczny, który w kolejnych dniach przemieszczając się na wschód kraju sprowadzi do nas chłodniejsze masy powietrza, co pozwoli nam przez kilka dni odpocząć od upałów. Od poniedziałku ponownie temperatura podskoczy do 28 stopni, a lokalnie dobije do 30.

Sprawdź aktualną prognozę pogody na swojego miasta i regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda na czwartek

W czwartek pogodę w pasie wschodniej i środkowej Polski nadal kształtował będzie ośrodek wysokiego ciśnienia znad Rosji o nazwie "Queenie”. Natomiast na zachodzie kraju zacznie już oddziaływać zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Północnego o nawie "Heiko” i po południu wzdłuż granicy z Niemcami pojawi się chłodny front atmosferyczny.

Jeszcze przed frontem, czyli na cały obszar kraju z południowego wschodu i południa napływać będą masy parnego powietrza. Dopiero w piątek po przesunięciu się frontu do centrum nad zachodnią część kraju zacznie docierać chłodniejsze powietrze pochodzenia atlantyckiego.

Pogoda. Wysokie temperatury, potem na chwilę ulga

Napływające z południowego wschodu i południa (znad Turcji i Morza Czarnego oraz znad Włoch i Morza Śródziemnego) gorące i wilgotne powietrze sprawi, że jeszcze w czwartek w całym kraju będzie bardzo ciepło i na przeważającym obszarze temperatura wahać się będzie od 25 do 27 stopni.

Jednak uważajmy, bo na zachodzie, na północy oraz w centrum kraju temperatura podskoczy do 29 stopni, a w okolicach Słubic, Dębna i Myśliborza dobije, a nawet może przekroczyć 30 stopni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pogoda. Popołudniowe i wieczorne burze

Jeszcze w czwartek musimy spodziewać się popołudniowych i wieczornych burz, a te pojawią się głównie na zachodzie, na wschodzie i na południu kraju, a pod koniec dnia i wieczorem także w centralnej i północnej Polsce.

Zatem po południu uważajmy:
- na zachodzie - w Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, na zachodzie Wielkopolski i na Dolnym Śląsku,
- w pasie wschodnim i południowym - na Podlasiu, wschodnim Mazowszu, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, w Świętokrzyskim i w Małopolsce oraz na Śląsku i Opolszczyźnie
- a pod koniec dnia i wieczorem również w centrum i na północny - we wschodniej Wielkopolsce, w Łódzkiem, na Kujawach, w Pomorskiem i na Warmii oraz na zachodzie Mazowsza.

W najgwałtowniejszych momentach będą przyjmować nawet charakter lokalnych nawałnic z ulewnym deszczem i porywistym, niszczycielskim wiatrem dochodzącym nawet do 80 – 100 km/h.

Są już też pierwsze prognozy na lato. Synoptycy przewidują, że może być wyjątkowo upalnie. Wysokie temperatury zaleją całą Europę. W Polsce na termometrach zobaczymy nawet 38 stopni. Jeszce cieplej będzie w Portugalii i Hiszpanii. Tam meteorolodzy AccuWeather przewidują kilkudniowe upały z temperaturą sięgającą 43 stopni Celsjusza.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić