Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Pogoda. Przerażająca prognoza. Nadchodzą superburze i trąby powietrzne

5

Pogoda. W niedzielę w Polsce można się spodziewać ogromnych burz i trąb powietrznych, które spowodują duże szkody. Towarzyszyć im będą potężne ulewy. - To wynik wyjątkowo dużej różnicy temperatur - mówi Wirtualnej Polsce synoptyk Krzysztof Ścibor.

Pogoda. Przerażająca prognoza. Nadchodzą superburze i trąby powietrzne
(Getty Images, Ventusky.com)

Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza. IMGW wydał kolejne alerty przed gwałtownymi burzami, ulewnym deszczem i gradem. Synoptycy ostrzegają, że to może być najgroźniejsza nawałnica tego lata.

Pogoda. Trąby powietrzne i grad

Najbardziej zagrożony jest rejon centralnej i południowej Polski. Możliwe, że wystąpią tam trąby powietrzne.

Mamy bardzo dużą różnicę temperatur: dużo poniżej 20 st. C na północy i upał do 33 st. C na południu. To się zdarza częściej, ale nie zawsze dochodzi do spotkania dwóch różnych mas powietrza w godzinach popołudniowych - wyjaśnia Wirtualnej Polsce Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus.
Zobacz także: Tłumy na plażach. Beztroska trwa w najlepsze. "Nie zauważyliśmy wirusa"

Superkomórki burzowe mogą sięgać nawet 12-13 kilometrów. Synoptyk dodaje, że potężne masy wilgotnego i ciepłego powietrza po nagłym ochłodzeniu opadają. Niosą kule gradowe i mogą spowodować wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h.

Mówiąc obrazowo: to tak jakbyśmy w domu próbowali wylać nagle na rozgrzaną płytę kuchenki chłodniejszą wodę. To musi zacząć buzować. Atmosfera działa podobnie. W kuchni mamy obłoki pary, a w pogodzie chmury burzowe - mówi ekspert.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić