aktualizacja 

Pogrzeb Elżbiety II. Kwaśniewski ma radę dla Andrzeja Dudy

16

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 19 września w Opactwie Westminsterskim. Uroczystości będą towarzyszyć konkretne zasady, których muszą przestrzegać m.in głowy państw. Aleksander Kwaśniewski zdradził dla "Super Expressu", co by powiedział Karolowi III na miejscu Andrzeja Dudy.

Pogrzeb Elżbiety II. Kwaśniewski ma radę dla Andrzeja Dudy
Pogrzeb Elżbiety II. Kwaśniewski ma radę dla Andrzeja Dudy (AKPA)

Szefowie państw, którzy wezmą udział w uroczystości, zostali poproszeni o przybycie lotami komercyjnymi. Jednym z nich będzie Andrzej Duda, który zmienił swoje plany, aby w poniedziałek pojawić się w Anglii.

Prezydent Duda wybiera się na pogrzeb. Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka, będą na pogrzebie(...) To jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa - poinformował dla Polsat News minister Jakub Kumoch.

Jak podkreśla Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Super Expressem", Polska powinna być reprezentowana przez głowę państwa, prezydenta Rzeczpospolitej. To kwestia szacunku do Elżbiety II i relacji polsko-brytyjskich. Przy okazji zdradził, co by powiedział na miejscu Dudy, gdy ten zamieni kilka słów z Karolem III.

Będzie prawdopodobnie kilkadziesiąt sekund na kurtuazyjną rozmowę z królem, na złożenie kondolencji, powinszowanie tytułu, wyrażenie życzeń (...). Można dołączyć zaproszenie do Polski. Ponieważ ostatnia wizyta oficjalna polsko-brytyjska odbyła się u nich, teraz można zaprosić króla do nas - tłumaczy Kwaśniewski.

Przypomnijmy, że Aleksander Kwaśniewski poznał królową podczas jej wizyty w Polsce w 1996 roku. Monarchini i jej mąż książę Filip odwiedzili Warszawę, a pod koniec pobytu na krótko zatrzymali się też w Krakowie. Później miał później kilka okazji do pielęgnowania nawiązanej znajomości.

Królowa Elżbieta zmarła 8 września

Elżbieta II była królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych państw. Na tronie zasiadała przez 70 lat. Zmarła 8 września 2022 roku w zamku Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.

Zobacz także: Królowa Elżbieta rozczarowana postawą wnuka
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić