Pokazali najnowsze zdjęcia satelitarne. Ukraina otoczona z trzech stron

Rosyjskie wojska gromadzą się nie tylko na granicy rosyjsko-ukraińskiej, ale też na terenie Białorusi i na okupowanym przez Rosję Krymie — wynika z najnowszych zdjęć satelitarnych. Eksperci wskazują, że te ujęcia "odzwierciedlają zwiększony poziom aktywności i gotowości" wojsk rosyjskich.

Pokazali najnowsze zdjęcia satelitarne. Ukraina otoczona z trzech stron
Wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojsko otoczyło Ukrainę (PAP/EPA, Twitter, DAVE MUSTAINE)

Maxar Technologies, firma zajmująca się technologiami kosmicznymi opublikowała najnowsze zdjęcia satelitarne z Ukrainy. W notatce do ujęć z kosmosu firma poinformowała, że to, co widzimy "odzwierciedla zwiększony poziom aktywności i gotowości" rosyjskich wojsk.

"Nowa faza rosyjskiej działalności"

Inni dostawcy zdjęć satelitarnych również potwierdzają, że zauważyli w ciągu ostatnich kilku miesięcy ekspansję istniejących rosyjskich poligonów i garnizonów wojskowych w odległości około 200 km od granicy z Ukrainą.

Zdaniem ekspertów Maxar, najnowsze zdjęcia pokazują "nową fazę rosyjskiej działalności". W ciągu ostatnich kilku tygodni na Białorusi zaobserwowano kilka nowych znaczących rozmieszczeń wojskowych – wylicza firma.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosyjskie siły otoczyły Ukrainę

Ponadto namioty czy schroniska dla żołnierzy były widziane praktycznie w każdym miejscu rozmieszczenia na Białorusi, na okupowanym przez Rosję Krymie i zachodniej Rosji, co zwiększa ich ogólny poziom gotowości.

Na jednym ze zdjęć widać rakiety typu Iskander. Dysponują one zasięgiem od 500 do 700 km. Zostały one zauważone na zdjęciu w pobliżu miejscowości Osipowicze, znajdującej się ok. 200 km w linii prostej od granicy białorusko-ukraińskiej.

Inwazja jest "bardzo możliwa"

Firma Maxar zauważa również, że na wielu poligonach zaobserwowano "coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia wojskowe". Konrad Muzyka, analityk ds. obronności zajmujący się Rosją i Białorusią powiedział CNN, że uważa, że ​​obecnie w regionach graniczących z Ukrainą działa od 74 do 76 rosyjskich batalionowych grup taktycznych.

Batalionowe grupy taktyczne zazwyczaj składają się z około 1 tys. żołnierzy. Muzyka mówi, że od pierwszego tygodnia stycznia Rosja przenosi swoje siły ze Wschodniego Okręgu Wojskowego – oddalonego o tysiące kilometrów na Syberii – do zachodniej Rosji i na Białoruś.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w zeszłym tygodniu, że inwazja na Ukrainę w lutym jest "bardzo możliwa". Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, że ​​"jest bardzo prawdopodobne, że Putin prawdopodobnie zaatakuje Ukrainę". Kreml z kolei konsekwentnie zaprzecza, że ma plany inwazji na Ukrainę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Życie w mieście oddalonym o 40 km od wojsk rosyjskich. ''Musimy stanąć w obronie Charkowa''
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić